Sejm zdecydował – wkracza e-faktura

Uchwalona przez sejm zmiana ustawy VAT-owskiej wdraża Krajowy System e-Faktur. Na początku stosowanie e-faktur będzie dobrowolne, jednak od 2023 roku to rozwiązanie stanie się obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. 

Sejm zdecydował – wkracza e-faktura
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 października 2021

Czym jest e-faktura?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu finansów e-faktura, to ustandaryzowana forma elektronicznego dokumentu sprzedaży. Ma być dla każdego przejrzysta oraz czytelna. Obecnie podobne rozwiązania wprowadziły już kraje z południowej części Unii Europejskiej – m.in. Hiszpania, Portugalia oraz Włochy. 

E-faktura – obowiązkowa czy dobrowolna?

Na początku, w fazie wdrażania e-faktury, przedsiębiorcy znad Wisły będą mogli korzystać z e-faktury dobrowolnie. Będzie ona po prostu jedną z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży. To oznacza, że będzie funkcjonowała równolegle z występującymi już w obrocie fakturami elektronicznymi. 

Ta dobrowolność wkrótce jednak się skończy. Na 2023 rok zaplanowano wprowadzenie obligatoryjnego korzystania z nowego rozwiązania. 

Przedsiębiorcy będą mogli testować e-fakturyPrzedsiębiorcy będą mogli testować e-fakturyMartyna Kowalska

Jakie korzyści dla przedsiębiorców daje e-faktura?

Ministerstwo Finansów zachwala to rozwiązanie zapewniając, że przedsiębiorcy korzystający z tego rozwiązania otrzymają zwrot podatku VAT o 1/3 szybciej niż dotąd. Tak jak zapowiadano wcześniej, termin zwrotu ma ulec skróceniu z 60 na 40 dni. 

Koniec z duplikatami faktur?

Inną zaletą jest fakt, że faktura pozostanie w bazie danych ministerstwa finansów, a zatem nie będzie mogła zostać zgubiona czy zniszczona. Odpadnie więc konieczność wystawiania duplikatów takich dokumentów sprzedaży. 

Jak zapowiada wiceminister finansów, odpowiedzialny m.in. za wdrożenie tego rozwiązania, Jan Sarnowski - „e- faktura przyspieszy obrót pomiędzy firmami. Przedsiębiorcy, którzy z niej skorzystają, dokonają korekty in minus po prostu w momencie jej wystawienia, bo obie strony transakcji będą ją widziały w systemie. To również bardzo wygodne rozwiązanie. E-faktura ma postać ustrukturyzowaną – oznacza to, że ma zawsze ten sam format. Kluczowe informacje, takie jak cena towaru czy stawka podatku będą na niej w tym samym miejscu” – powiedział.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!