fb

RPP: Stopy procentowe w górę! Co to oznacza?

Rada Polityki Pieniężnej przechodzi do ofensywy w walce z inflacją i zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Informacja jest o tyle zaskakująca, że jeszcze niedawno RPP studziła emocje, twierdząc, że taki ruch jest możliwy po zmniejszeniu niepewności pandemicznej.

RPP: Stopy procentowe w górę! Co to oznacza?
 • Anna Malinowska
 • /
 • 6 października 2021

Ile wynoszą stopy procentowe NBP?

Od przeszło roku stopa referencyjna utrzymywana była na poziomie 0,1 %. Comiesięczne komunikaty z posiedzeń RPP ograniczały się do informacji o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. 

W środę (6.10) RPP zdecydowała, że nieruszane od miesięcy stopy procentowe muszą zostać podniesione. Ostatecznie członkowie rady zdecydowali o następującym poziomie stóp:

  - st. referencyjna 0,50% w skali rocznej

  - st. lombardowa 1,00% w skali rocznej

  - st. depozytowa 0,00% w skali rocznej

  - st. redyskonta weksli 0,51% w skali rocznej

  Od kiedy obowiązują nowe stopy procentowe?

  Uchwały RPP w sprawie podwyżki stóp wchodzą w życie właściwie natychmiast. Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej będzie obowiązywała już od kolejnego dnia tj. 7 października 2021 roku. 

  Co oznacza podwyżka stóp procentowych?

  Po pierwsze, decyzja RPP o podwyżce stóp oznacza, że bank centralny przechodzi do ofensywy w walce z inflacją i wcale nie będzie czekał na lepsze wiadomości z pandemicznego frontu. Po drugie, podwyżka stóp oznacza odczuwalne podniesienie raty kredytów hipotecznych. Ucieszą się jednak ci, którzy gromadzą oszczędności na kontach bankowych. Ich oszczędności będą nareszcie lepiej oprocentowane. 

  Rekordowa inflacja

  W ostatnich miesiącach inflacja w Polsce mocno przyspiesza. Wrześniowy (2021) odczyt przyniósł przebicie dwudziestoletniego rekordu. Inflacja na poziomie 5,8 proc. w ujęciu rocznym to najgorszy wynik od czerwca 2001 roku, czyli… początków XXI wieku. Niestety w opinii analityków, niewiele wskazuje na to, by ta sytuacja się poprawiła. Wysoki wskaźnik inflacji może utrzymywać się również w kolejnych miesiącach. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!