Czym jest opieka wytchnieniowa? Jest 60 mln złotych na ten cel

Osoby, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością członka rodziny, często poświęcają opiece nad nim cały swój czas. Pośrednio właśnie dla tego typu ludzi, wykonujących tytaniczną pracę dedykowany jest program opieki wytchnieniowej. Czym jest opieka wytchnieniowa, w jaki sposób udzielana jest pomoc? 

Czym jest opieka wytchnieniowa? Jest 60 mln złotych na ten cel
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 października 2021

Opieka wytchnieniowa w praktyce

Opieka wytchnieniowa z definicji sprowadza się do „odciążenia” opiekunów osób niepełnosprawnych. Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg — rozpoczyna się nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programuResort już teraz zachęca samorządy do aplikowania o środki, które mogą poprawić jakość życia wielu obywateli w całym kraju. 

Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?Anna Malinowska

Codzienna opieka nad bliską osobą niepełnosprawną

Opieka nad osobą niepełnosprawną jest często ogromnym obciążeniem, które wymaga zmiany stylu życia, zmiany przyzwyczajeń, a także rezygnacji z wielu życiowych celów. W ocenie pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiąże się to z ciągłym obciążeniem psychofizycznym i rezygnacją własnych aspiracji. 

Właśnie dlatego powstał program „Opieka wytchnieniowa”, który doskonale się sprawdza w takich sytuacjach. Chodzi o odciążenie członków rodzin lub opiekunów. Polega to na wsparciu w obowiązkach oraz zapewnieniu czasowego zastępstwa.

Nabór wniosków na opiekę wytchnieniową

Resort rodziny już teraz zachęca samorządy do tego, by dołączyły to naboru. W ramach przyszłorocznej edycji programu usługami opieki wytchnieniowej planowane jest objęcie co najmniej 3 tys. osób. Budżet to 60 mln zł” – informuje ministerstwo. 

Gmina lub powiat, które aplikują o środki z programu mogą liczyć na finansowe wsparcie w zakresie świadczenia opieki wytchnieniowej. Mowa zarówno o usługach związanych z opieką pobytu dziennego jak i całodobowego pobytu dla członków rodzin, a także opiekunów, którzy opiekują się bezpośrednio dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami, wobec których stwierdzono znaczny stopień niepełnosprawności. 

Kto może starać się o pieniądze na opiekę wytchnieniową?

O wsparcie finansowe mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego. Mowa o szczeblu gminnym i powiatowym. Wnioski powinny być złożone do właściwego wojewody. Wsparcie finansowe może sięgać nawet 100 procent poniesionych kosztów. Niezbędne dokumenty można składać do 22 października 2021 roku. 

Opieka wytchnieniowa 2020/2021

W edycji z 2020 roku wnioski w tym zakresie złożyło blisko 360 samorządów. Wsparciem udało się objąć ponad 3 tysiące osób. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!