12 tys. na dziecko. Czy pieniądze będą przysługiwały na dziecko urodzone przed wejściem w życie ustawy?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy staje się faktem. Nowe prawo, które zapewni wsparcie dla rodziców dzieci między 12 a 36 miesiącem życia, wjedzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Czy pieniądze będą przysługiwały na dziecko urodzone przed wejściem w życie ustawy?

- Martyna Kowalska
- /
- 11 października 2021
12 tysięcy na dziecko urodzone w 2020 i 2019 roku?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to zupełnie nowe wsparcie, które rodzi wśród rodziców wiele pytań. Jednym z najczęściej zadawanych jest to, dotyczące dzieci urodzonych przed wejściem, w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2021 roku.
Mamy dobrą wiadomość. Jak informuje resort rodziny „prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r. Na takie dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko kończy 36. miesiąc życia”. To oznacza, że jeżeli komuś urodziło się drugie dziecko np. w 2019 czy 2020 roku, spokojnie może skorzystać z rządowego wsparcia.
Kto nie płaci alimentów, skazuje dziecko na wykluczenieMonika Świetlińska
Od kiedy przysługuje 12 tysięcy na dziecko?
Wsparcie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy dwunasty miesiąc życia. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie obowiązywał do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia.
To oznacza, ze jeśli drugie dziecko urodzi się np. 10 lutego 2022 roku, rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał od 1 lutego 2023 do 31 stycznia 2025 roku.
Czy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przyznawany automatycznie?
W przypadku wsparcia 12 tysięcy złotych na dziecko, nie będzie działał żaden automatyzm. Reguły będą dokładnie takie same jak w przypadku programu 500+ czy 300+. Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie wcześniej złożyć wniosek drogą elektroniczną poprzez portal Empatia, PUE ZUS lub bankowość elektronicznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.