12 tys. na dziecko. Czy pieniądze będą przysługiwały na dziecko urodzone przed wejściem w życie ustawy?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy staje się faktem. Nowe prawo, które zapewni wsparcie dla rodziców dzieci między 12 a 36 miesiącem życia, wjedzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Czy pieniądze będą przysługiwały na dziecko urodzone przed wejściem w życie ustawy?

12 tys. na dziecko. Czy pieniądze będą przysługiwały na dziecko urodzone przed wejściem w życ
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 października 2021

12 tysięcy na dziecko urodzone w 2020 i 2019 roku?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to zupełnie nowe wsparcie, które rodzi wśród rodziców wiele pytań. Jednym z najczęściej zadawanych jest to, dotyczące dzieci urodzonych przed wejściem, w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2021 roku. 

Mamy dobrą wiadomość. Jak informuje resort rodziny „prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom na  drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r.  Na takie dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko kończy 36. miesiąc życia”. To oznacza, że jeżeli komuś urodziło się drugie dziecko np. w 2019 czy 2020 roku, spokojnie może skorzystać z rządowego wsparcia. 

Kto nie płaci alimentów, skazuje dziecko na wykluczenieKto nie płaci alimentów, skazuje dziecko na wykluczenieMonika Świetlińska

Od kiedy przysługuje 12 tysięcy na dziecko?

Wsparcie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy dwunasty miesiąc życia. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie obowiązywał do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia. 

To oznacza, ze jeśli drugie dziecko urodzi się np. 10 lutego 2022 roku, rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał od 1 lutego 2023 do 31 stycznia 2025 roku. 

Czy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przyznawany automatycznie?

W przypadku wsparcia 12 tysięcy złotych na dziecko, nie będzie działał żaden automatyzm. Reguły będą dokładnie takie same jak w przypadku programu 500+ czy 300+. Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie wcześniej złożyć wniosek drogą elektroniczną poprzez portal Empatia, PUE ZUS lub bankowość elektronicznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!