Kiedy przyjdzie przelew z 14. emeryturą? 2021

Już niebawem 9,2 mln polskich emerytów i rencistów otrzyma bonus w postaci dodatkowego świadczenia. Kiedy przyjdzie przelew z 14. emeryturą. Warto uzbroić się w cierpliwość i uważać na oszustów, którzy próbują przy tej okazji wyciągnąć pieniądze od seniorów

Kiedy przyjdzie przelew z 14. emeryturą? 2021
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 października 2021

Dlaczego czternasta emerytura?

To już drugi w 2021 roku bonus dla świadczeniobiorców ZUS. Wiosną na konta prawie 10 mln emerytów wpłynęło około 12,2 mld złotych. Mowa o wsparciu nazywanym „trzynastą emeryturą” w wysokości najniższego świadczenia, które wynosi obecnie 1250,88 zł. Warto pamiętać, że z tej kwoty nie są pobierane ani potrącenia, ani egzekucje. 

Drugim bonusem dla emerytów i rencistów jest czternasta emerytura. Jak wyjaśnia resort rodziny „w przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafi do każdego, w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne – zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej”.

Sąsiad, bank, telekom – ZUS nie zapyta ich o Twoje L4Sąsiad, bank, telekom – ZUS nie zapyta ich o Twoje L4Monika Świetlińska

Co trzeba zrobić, by otrzymać 14 emeryturę?

Absolutnie nie trzeba robić niczego, by uzyskać czternastą emeryturę. Bonus dla świadczeniobiorców jest wypłacany z urzędu. To oznacza, że każda osoba, która jest uprawniona do tego świadczenia, otrzyma je dokładnie w taki sam sposób jak comiesięczne świadczenie.

Kiedy czternasta emerytura?

Zgodnie z ustaleniami, 14. emerytura zostanie wypłacona razem z listopadowym świadczeniem Nie będzie miała formy osobnego przelewu, czy przekazu. Za niecały miesiąc pierwsi emeryci będą mogli się cieszyć z dodatkowych środków. A zatem jeśli ktoś otrzymuje emeryturę 10 dnia miesiąca, może się spodziewać „czternastki” razem ze świadczeniem, które trafi do niego 10 listopada 2021 roku.

Wypłata czternastek będzie kosztowała państwo 10,6 mln złotych.

Oszuści żerują na 14. emeryturach

Niestety, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają informacje o próbach oszustw. Polegają one na tym, że przestępcy podszywają się pod pracowników ZUS. Oferują swoją „pomoc” przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Co ciekawe, takich dokumentów nie ma! Jak wspomnieliśmy, dodatkowe świadczenie jest wypłacane z urzędu. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje: jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!