Sąsiad, bank, telekom – ZUS nie zapyta ich o Twoje L4

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie przepytywał sąsiadów osób korzystających ze zwolnienia lekarskiego. Nie będzie też mógł sprawdzać danych klientów w bankach czy u operatorów sieci komórkowych.

Sąsiad, bank, telekom – ZUS nie zapyta ich o Twoje L4
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 października 2021

Nowy rok, nowe przepisy

Nowe przepisy, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku, nie dają ZUS takich uprawnień. Czego więc dotyczą?

Jak przekazuje nam Małgorzata Korba, rzeczniczka prasowa lubelskiego oddziału ZUS, ustawa zasiłkowa doprecyzowała, że ubezpieczeni i płatnicy składek mają obowiązek przekazywać ZUS informacje niezbędne do ustalenia prawa do zasiłków, ich wypłaty i weryfikacji.

Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Jan Wróblewski

Dotychczas takiego przepisu nie było, dlatego w praktyce pracodawcy i ubezpieczeni, których ZUS prosił o potrzebne informacje lub dokumenty, czasami odmawiali ich przekazania. A brak pełnych i rzetelnych danych utrudniał ustalanie prawa do zasiłków i ich terminową wypłatę.

Szybsza wypłata

- Przepis pomoże więc szybciej wypłacać należne ubezpieczonym świadczenia we właściwej wysokości. A w przypadku kontroli zwolnienia lekarskiego ułatwi na przykład weryfikację, czy osoba, która wykorzystuje zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy, nie pracuje w tym samym czasie dla drugiego podmiotu. ZUS będzie to mógł sprawdzić bezpośrednio u drugiego pracodawcy – informuje przedstawicielka ZUS w Lublinie.

Sąsiad nie zdecyduje o Twoim L4

Zakład nie będą natomiast wypytywać o swoich klientów ich sąsiadów. Nadal nie będą mieć również uprawnień do pozyskiwania danych o klientach np. od operatorów sieci telefonicznych czy banków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!