O co chodzi w propozycji zmiany hymnu Polski?

Resort kultury chce zmiany kolejności zwrotek polskiego hymnu. Decyzja dla jednych jest zaskakująca, dla innych – uzasadniona historycznie. O co chodzi w propozycji zmiany hymnu Polski? Wyjaśniamy.

O co chodzi w propozycji zmiany hymnu Polski?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 października 2021

Zmiana kolejności zwrotek w hymnie

Jak wyjaśnia Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pomysł zmian kolejności zwrotek w hymnie RP został zawarty w projekcie ustawy o symbolach narodowych. Przestawienie zwrotek ma przywrócić „sens utworu z rękopisem Józefa Wybickiego, autora »Pieśni Legionów Polskich we Włoszech«. Dzięki temu łatwiej zrozumieć tekst »Mazurka Dąbrowskiego« i fragment historii Polski, o którym opowiada” – tłumaczy resort.

Graficy mają problem z flagą i herbem PolskiGraficy mają problem z flagą i herbem PolskiMikołaj Frączak

Co ma się zmienić w hymnie Polski?

Chodzi o zamianę kolejności drugiej i trzeciej zwrotki. Druga, po zmianach miałaby się zaczynać od słów „Jak Czarniecki do Poznania”, zaś trzecia od „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. 

Ministerstwo tłumaczy, że będąca pierwowzorem „Mazurka Dąbrowskiego” – „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” to utwór, który opisuje główne punkty planu Dąbrowskiego, który upatrywał w Legionach szansę na wywalczenie niepodległości Polski. 

I tak, kolejno, Wybicki najpierw odwołuje się do historycznych wzorców hetmana Stefana Czarnieckiego, a następnie przedstawia drogę Legionów, jaką muszą pokonać, by osiągnąć swój cel. Plan był taki, aby z półwyspu Apenińskiego, legioniści zostali przerzuceni „przez morze” na Bałkany, a stamtąd przez Galicję na terytorium dawnej Rzeczypospolitej. Później konieczne było pokonanie linii Wisły, a następnie Warty, by wyzwolić pogrążoną przez zabory Ojczyznę. 

Ministerstwo zwraca uwagę, że „Ten właśnie plan, zapisany w Pieśni Legionów przez Wybickiego, był zrozumiały dla legionistów  i im współczesnych, jednak z czasem pamięć o nim zanikła. Po upadku Napoleona i likwidacji Księstwa Warszawskiego utwór dość szybko został uznany za pieśń wywrotową i zakazany. Kolejne pokolenia śpiewały zakazaną przez zaborców pieśń, ale brak jej formalnego zapisu powodował przeinaczanie tekstu i powstawanie kolejnych wersji”.

Kiedy zamieniono kolejność zwrotek w hymnie? 

Obecnie nie wiadomo, kiedy pierwotna kolejność zwrotek została zamieniona. Jedno jest pewne, że już w 1926 i 1927 roku, kiedy planowano ustanowienie hymnu państwowego, w dokumentach posłużono się już wersją o zmienionej względem pierwowzoru kolejności. Roszada utrwaliła się w kolejnych aktach prawnych. 

Zmiana kolejności zwrotek w projekcie ustawy

Resort kultury w projekcie ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, przywraca pierwotną kolejność zwrotek w hymnie powracając tym samym do zapisu zgodnego z zamysłem Józefa Wybickiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!