Powstaje projekt Polityki Surowcowej Państwa

Prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa (często określanej skrótem PSP) prowadzone są w resorcie klimatu i środowiska. Nowe prawo geologiczne i górnicze ma zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń dostępność do surowców, kluczowych z punktu widzenia gospodarki. 

Powstaje projekt Polityki Surowcowej Państwa
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 października 2021

Polityka Surowcowa Państwa – będzie ustawa?

Polityka Surowcowa Państwa ma na celu stworzenie odpowiedniego otoczenia prawnego, które zachęci do prowadzenia działalności w Polsce oraz przyczyni się do zrównoważenia, a także unowocześnienia sektora geologiczno-górniczego. 

Z tego punktu widzenia kluczowa jest reforma prawa geologicznego i górniczego. Nowe przepisy, które właśnie znajdują się na etapie przygotowań, mają stanowić ważny etap dla PSP. „Z jednej strony odpowiada na zgłoszone potrzeby uproszczenia procesu inwestycyjnego, z drugiej zaś wybiega w przyszłość, przygotowując ramy prawne transformacji energetycznej” – wyjaśniono na stronie resortu klimatu.

AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychAGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychMichał Górecki

Będzie zmiana prawa geologicznego i górniczego

Rozwiązania, które chce wprowadzić resort klimatu, mają stać się wyważonym kompromisem. Z jednej strony ma godzić interes publiczny, z drugiej zaś, prywatny. 

W ocenie specjalistów pracujących na procesie, wśród oczekiwanych korzyści dla kraju można wymienić ułatwienie procesu transformacji energetycznej. Resort liczy na możliwość skorzystania ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla nowych regionów. „Wprowadzone zmiany zabezpieczą dostęp do surowców niezbędnych do rozwoju gospodarki. Nowelizacja pozwoli też na skuteczniejszą realizację zadań państwa w obszarze geologii” - ocenia ministerstwo klimatu. 

Czy przedsiębiorcy skorzystają na Polityce Surowcowej Państwa?

Ministerstwo zapewnia, że na nowych przepisach powinni skorzystać także przedsiębiorcy. Prawo ma ograniczyć ryzyko inwestycyjne, uprościć i przyspieszyć postępowania, a także ograniczyć obowiązki informacyjne, na które dziś narzeka wiele firm. Wiele spraw, które wymagają obecnie dokumentacji papierowej, będzie można załatwić drogą elektroniczną. Nowe przepisy mają także wpłynąć na obniżenie kosztów działalności. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!