Nie pozwolimy, by granica była forsowana przez imigrantów

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zapewnił, że państwo polskie nie pozwoli na wywołanie kryzysu migracyjnego. To samo dotyczy pozostałych krajów z Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji i Węgier. — Granica naszych państw stanowi jednocześnie granicę Unii Europejskiej. Jesteśmy wobec siebie solidarni — mówił podczas spotkania na Węgrzech.

Nie pozwolimy, by granica była forsowana przez imigrantów
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 października 2021

Wysiłki Polski

- Jesteśmy skoncentrowani na ochronie tej granicy, to wysiłki podejmowane przez Polskę. Format państw Grupy Wyszehradzkiej jest formatem, który doceniamy – zaznaczył Mariusz Błaszczak, kierując te słowa 11 października do ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i ministra spraw zagranicznych Arabskiej Republiki Egiptu.

Swoją obecność jako przedstawiciela MON tłumaczył w ten sposób: - Moja obecność w Budapeszcie związana jest niewątpliwe z kryzysem migracyjnym. Jako minister obrony narodowej jestem współodpowiedzialny za ochronę polskiej granicy. Oczywiście ten główny ciężar spoczywa na ministrze spraw wewnętrznych oraz Straży Granicznej, ale jak wiemy Straż Graniczna jest wspierana przez Wojsko Polskie.

Co z granicami UE?

Jak relacjonuje Ministerstwo Obrony Narodowej, podczas spotkania przedstawiciele państw wyszehradzkich podzielili się doświadczeniami, obserwacjami i ocenami związanymi z wydarzeniami na granicach UE. Omówili sytuację w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północno-Wschodniej, w Europie Środkowej i na Bałkanach Zachodnich.

Stan wyjątkowy będzie przedłużony? Są ku temu ważne powodyStan wyjątkowy będzie przedłużony? Są ku temu ważne powodyMonika Świetlińska

- Wśród tematów znalazły się m. in. kwestie związane z nielegalną migracją i terroryzmem, które zagrażają bezpieczeństwu wszystkich państw uczestniczących w spotkaniu. Rozmówcy odnieśli się również do kwestii możliwej współpracy energetycznej Unii Europejskiej z Egiptem, bo Egipt ma szansę stać się znaczącym eksporterem LNG - przekazuje MON.

Egipt a nielegalna migracja

Mariusz Błaszczak z ministrem spraw zagranicznych Arabskiej Republiki Egiptu rozmawiał o tym, jak ogromną rolę odgrywa to państwo w ograniczaniu nielegalnej migracji. Podziękował za postawę władz Egiptu, za to, co związane jest z hamowaniem procesu nielegalnej migracji. 

Rozmowa dotyczyła też zagrożeń terrorystycznych. — Nie ulega żadnej wątpliwości, że doświadczył tego zachód Europy, że za kryzysem migracyjnym szedł kryzys związany z atakami terrorystycznymi. My stanowimy odpowiedzialne rządy, my nie zgodzimy się na narażenie naszych obywateli na zagrożenie terrorystyczne – powiedział minister.

Fot. MON

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!