Polak białoruskim szpiegiem. Kiedyś pracował w ZOMO

Obywatel Polski usłyszał zarzut szpiegostwa na rzecz Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi. Podejrzany został aresztowany na trzy miesiące.

Polak białoruskim szpiegiem. Kiedyś pracował w ZOMO
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 października 2021

Polak pomaga Białorusinom

Pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Warszawie ABW prowadzi śledztwo w sprawie brania udziału w działalności na rzecz białoruskiego wywiadu przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej.

- Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o agenturalną współpracę z białoruskimi służbami specjalnymi — informuje Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Trwają poszukiwania kierowcy, który zabił 4-letnie dzieckoTrwają poszukiwania kierowcy, który zabił 4-letnie dzieckoMonika Świetlińska

Zatrzymanym przez ABW mężczyzną okazał się obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art.130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. 

Kodeks karny — szpiegostwo

Dz.U.2020.1444 t.j.

Art.  130.  [Szpiegostwo]

§  1.  Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§  2.  Kto, biorąc udział w obcym wywiadzie albo działając na jego rzecz, udziela temu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

§  3.  Kto, w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości określonych w § 2, gromadzi je lub przechowuje, wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania albo zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Rafał Stępniewski

§  4.  Kto działalność obcego wywiadu organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Szpieg pełnił służbę w ZOMO

- Zatrzymany mężczyzna od 1981 roku pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 roku. Służbę zakończył 20 lat temu jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 roku — podała ABW.

Wobec podejrzanego Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Fot. ABW

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!