41 nielegalnych migrantów w busie. Do Niemiec zabrakło im 30 kilometrów

Aż 41 nielegalnych migrantów znajdowało się w busie zatrzymanym w na autostradzie A2 w województwie lubuskim. Do granicy z Niemcami zabrakło im zaledwie 30 kilometrów. 

41 nielegalnych migrantów w busie. Do Niemiec zabrakło im 30 kilometrów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 października 2021

41 migrantów w busie 

Aż 41 imigrantów znajdowało się w przestrzeni ładunkowej fiata ducato, którego zatrzymali policjanci z województwa lubuskiego. Do kontroli doszło na autostradzie A2 na punkcie kontrolno-blokadowym w Tarnawie (powiat sulęciński). To oznacza, że od granicy z Niemcami dzieliło ich około 30 kilometrów, czyli kilkanaście minut jazdy autostradą. 

W samochodzie znajdowało się 41 imigrantów – 37 obywateli Iraku oraz 4 Turcji. Jak informuje policja było to 20 mężczyzn, 6 kobiet i aż 15 dzieci. Za kierownicą samochodu siedział obywatel Ukrainy, a na miejscu pasażera jego rodak. Samochód zarejestrowany był w Czechach. Łącznie zatrzymano więc 43 osoby.

Bus z migrantami – co z zatrzymanymi?

Zanim rozpoczęto czynności procesowe funkcjonariusze musieli zapewnić migrantom pomoc medyczną. 5 osób trafiło na krótką obserwację w pobliskim szpitalu. Zatrzymane osoby otrzymały wodę, herbatę, jedzenie. 

Już skierowano wniosek o zabezpieczenie busa, który był narzędziem wykorzystywanym do popełnienia przestępstwa. Kolejne działania prowadzone są we współpracy z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej.

Czym jet punkt blokadowo-kontrolny

Jak wyjaśnia policja punkt blokadowo-kontrolny w Tarnawie niedaleko Rzepina na autostradzie A2 został utworzony po to, by „skutecznie zatrzymywać osoby odpowiedzialne za organizowanie nielegalnych przewozów imigrantów”. 

Jak się okazuje to nie pierwszy taki przypadek w województwie lubuskim. Wcześniej policjanci zatrzymali taki transport niemal przy samej polsko-niemieckiej granicy w Kostrzynie nad Odrą. Również i w tym przypadku, zatrzymane osoby planowały przedostać się na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. 

(zdjęcie ilustracyjne)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!