Nie będzie zniesienia zmiany czasu do 2026 roku

Komisja Europejska zaleca wszystkim krajom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji, które wiążą się ze stosowaniem czasu zimowego i letniego. Wspomniane zalecenie obejmuje lata 2022-2026 – informuje Ministerstwo Rozwoju. Jednocześnie zaznacza – nie ma obecnie prac nad odchodzeniem od zmian czasu!

Nie będzie zniesienia zmiany czasu do 2026 roku
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 października 2021

Zniesienia zmian czasu nie będzie?

Ministerstwo Rozwoju zdementowało informacje o tym, że potrzeba wydania nowego rozporządzenia ws. zmian czasu ma związek ze zniesieniem cyklicznego przestawiania wskazówek zegara. Nic bardziej mylnego. Ma to związek z zaleceniami Komisji Europejskiej ws. kontynuowania istniejących regulacji w najbliższym pięcioleciu tj. w latach 2022-2026 – informuje resort. 

Jak wyjaśnia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk — „Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 — 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu”.

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2021?Kiedy zmiana czasu na zimowy 2021?Monika Świetlińska

Co z pracami dotyczącymi zniesienia zamian czasu?

Prace nad zniesieniem zmiany czasu w całej Unii Europejskiej zostały przerwane przez pandemię. Jeszcze w 2019 roku wydawało się, że zaniechanie przestawiania zegarów jesienią i wiosną jest już bardzo bliskie. Padały nawet mniej lub bardziej konkretne daty – m.in. 2021 rok. Walka z COVID-19 sprawiła, że zawieszono zaawansowane prace nad nowym prawem i do dziś nie zostały one wznowione. 

Kiedy zmiana czasu może zostać zaniechana? 

Obecny komunikat KE nie ma nic wspólnego z likwidacją zmiany czasu. Wręcz przeciwnie. Dokument jest wydawany raz na pięć lat tylko po to, by wprowadzić wspólne dla wszystkich krajów członkowskich daty wprowadzania czasu letniego i zimowego.

Wygląda więc na to, że co najmniej do 2026 roku nie pożegnamy się ze zmianą czasu. Chyba, że – jak zaznacza ministerstwo rozwoju – Komisja Europejska zdecyduje inaczej i powrócić do prac prowadzonych w poprzedniej dekadzie. 

Kiedy najbliższa zmiana czasu? 

W 2021 roku zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki zegarów będziemy cofać z godziny 3 na 2 w nocy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!