Kiedy zmiana czasu na zimowy 2021?

Czas letni kończy się w październiku i taki system obowiązuje od 1977 roku ubiegłego wieku, choć tak naprawdę zmiany czasu kojarzą się głównie z... II wojną światową. Dziś cofanie wskazówek wydaje się reliktem i na szczęście Sejm już zajmuje się tą kwestią. Czy więc w tym roku będziemy zmieniać czas na zimowy?

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2021?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 października 2021

Zmiana czasu "pamiątką" po wojnie?

W trakcie II Wojny Światowej na terenie Polski zmiany czasów następowały wtedy, kiedy zmieniały się w Niemczech. Kiedy wojna zakończyła się, zmian dokonywano jeszcze w latach 1957 — 1964 roku. Obecna zmiana czasu obowiązuje od 1977 roku, przy czym dopiero w 1995 roku zrezygnowano ze zmiany czasu z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września, a z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca.

Przełom w sprawie zmiany czasu w Polsce?

W 2021 roku zmiana czasu zapowiadana jest w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Zegarki będziemy cofać z godziny 3 na 2 w nocy. Ale czy na pewno? Końcem września do Sejmu trafił projekt nowej ustawy, która zniosłaby męczące zmiany. Jest więc szansa, że już nie będziemy musieli pamiętać o przestawianiu zegarków i innych urządzeń.

Jet lag – jak radzić sobie ze zmianą stref czasowych?Jet lag – jak radzić sobie ze zmianą stref czasowych?Martyna Kowalska

Projekt ustawy złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe w odpowiedzi na głosy Polaków, którzy mają dosyć tego przestarzałego systemu. Badania przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, pokazały, że prawie 80% Polaków chciałoby czasu letniego przez cały rok.

Ponadto PSL uważa, że skoro Parlament Europejski już kilka lat temu przegłosował wprowadzenie jednolitego czasu przez cały rok, co więcej — pojawiła się wstępna uchwała Komisji Europejskiej w tej sprawie, to nic nie przeszkadza, żeby i Polska funkcjonowała w czasie letnim.

Czy zmienimy godziny w tym roku?

Nawet gdyby posłowie zagłosowali "za", to ustawa obowiązywałaby zapewne od następnego roku. Dlaczego? Musimy mieć czas na przeprogramowanie urządzeń elektronicznych, które tak są skonstruowane, by godziny przestawić samoistnie. Gdybyśmy założyli, że ustawa wejdzie w życie dziś, to do planowanej zmiany czasu zostały zaledwie dwa tygodnie.

Co to jest zadaniowy tryb pracy?Co to jest zadaniowy tryb pracy?Michał Górecki

Pośpiech wprowadziłby zbyt wiele chaosu. Chodzi przecież nie tylko o zegarki czy AGD albo RTV ale i elektrownie czy transport zbiorowy. 

Dlaczego chcemy jednego czasu?

To zawsze godzina więcej na domowe czy rodzinne zajęcia w świetle dziennym jesienią i zimą. Wiele osób bowiem nie odnajduje się w sytuacji, kiedy około godziny 15.30 — 16 jest już ciemno.

Jest jednak druga strona medalu — zimą promienie Słońca złapiemy dopiero około godziny 8 — i chodzi tu o południowy wschód Polski — na północnym zachodzie byłaby to godzina ok. 8.45.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!