GUS wydał Atlas Środowiska. Można go pobrać za darmo

Jak zmieniają się średnie temperatury w Polsce, gdzie jest największe zanieczyszczenie atmosfery pyłami i gazami, w jaki sposób chronione jest środowisko w naszym kraju? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć w obszernym opracowaniu z mapami i wykresami, które jest do pobrania za darmo. Główny Urząd Statystyczny wydał „Atlas Środowiska”.

GUS wydał Atlas Środowiska. Można go pobrać za darmo
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 października 2021

Gdzie znaleźć dane o stanie środowiska?

Atlas Środowiska może przydać się zarówno uczniom, studentom, jak również być cennym źródłem wiedzy dla wszystkich osób interesujących się klimatem, ochroną środowiska, statystyką oraz szeroko rozumianą geografią. Może być cennym materiałem porównawczym dla samorządów oraz organizacji pozarządowych. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) to pierwsze graficzne opracowanie, które obrazuje stan oraz zagrożenia dla środowiska naturalnego w Polsce, Europie oraz na świecie. 

Publikacja według GUS-u jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na statystyczne informacje przestrzenne z zakresu ekologii oraz aktualnych wyzwań związanych ze stanem środowiska. Trzeba przyznać, że atlas jest bardzo obszernym i ciekawie przedstawionym graficznie opracowaniem, które uwzględnia różne przekroje terytorialne. 

Jest nas coraz mniej. Drastyczny spadek liczby ludności w 14 województwachJest nas coraz mniej. Drastyczny spadek liczby ludności w 14 województwachMichał Górecki

Atlas środowiska – czy jest to opracowanie cykliczne?

Niestety w tym przypadku nie możemy spodziewać się, że atlas będzie wydawnictwem cyklicznym. W rubryce „częstotliwość wydawania” pojawiła się adnotacja o „jednorazowym” charakterze opracowania. Osoby śledzące nowości na stronie GUS z pewnością dopatrzą się do nawiązania i pewnych podobieństw do serii „Analizy Statystyczne”. 

Atlas Środowiska – jakie źródło przedstawionych danych?

Wydawca informuje, że Źródłem danych wykorzystanych w publikacji są zasoby informacyjne statystyki publicznej pochodzące zarówno ze sprawozdawczości GUS, jak również z systemów informacyjnych gestorów zewnętrznych. Dla zobrazowania zjawisk w porównaniach międzynarodowych wykorzystano bazy Eurostatu, OECD, FAO, Banku Światowego i ONZ. Okres prezentacji danych obejmuje ostatni dostępny rok, a także wieloletnią retrospekcję”. To oznacza, że atlas, który każdy za darmo może ściągnąć z internetu, może być np. cennym materiałem dydaktycznym oraz źródłem np. do prac licencjackich, czy magisterskich. 

Co zawiera Atlas Środowiska GUS?

119-stronicowe opracowanie zawiera m.in. podstawowe dane dotyczące warunków naturalnych naszego kraju, wykorzystania jego powierzchni, zagadnień związanych z gospodarką wodną, czy zanieczyszczeniem powietrza. Wiele danych można porównać z innymi krajami Europy, czy świata. W ostatnim rozdziale zaprezentowano wskaźniki środowiskowe monitorujące cele zrównoważonego rozwoju w Polsce na tle innych krajów UE” – informuje GUS. 

Skąd można pobrać atlas środowiska? 

Atlas środowiska można pobrać zupełnie bezpłatnie ze strony internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Szczegóły na ten temat znajdziemy tutaj. Opracowanie dostępne jest w formacie dokumentu pdf.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!