Udzielanie korepetycji - jak robić to legalnie?

Lubisz dzielić się swoją wiedzą, potrafisz skutecznie uczyć innych, a przy okazji chcesz na tym zarobić? Rynek korepetycji to idealna propozycja dla Ciebie! Wiele osób zastanawia się jednak, czy korepetycje są legalne w Polsce? Na wstępie odpowiadamy – tak, można legalnie udzielać korepetycji w naszym kraju, choć nie jest powiedziane, że to takie proste. Zobaczmy, w jaki sposób dawać korki i nie łamać przy tym polskiego prawa.

Udzielanie korepetycji - jak robić to legalnie?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 2 listopada 2021

Wariant 1: Znajdź pośrednika, który oferuje korepetycje

Najłatwiejszym sposobem na legalne korepetycje w Polsce jest podjęcie współpracy z portalem, który prowadzi działalność na terenie naszego kraju. Przykładem takiej firmy może być platforma BUKI – jej nadrzędnym zadaniem jest ułatwienie kontaktu między uczniami a korepetytorami. Wykwalifikowani nauczyciele języków obcych, przedmiotów szkolnych i wielu innych dziedzin nauki mogą wówczas rozliczać się z lekcji z platformą.

Pośrednicy w obsłudze korepetycji w Polsce mogą wymagać od korepetytora podpisania umowy. Najczęściej w takich przypadkach stawia się na umowę zlecenia lub umowę o dzieło. Dzięki temu wynagrodzenie jest oskładkowane w mniejszym stopniu, co oznacza korzystniejsze warunki finansowe.

Dodatkowym atutem legalnych korepetycji na platformie jest fakt szerszej dostępności do potencjalnych klientów. Nauczyciele nie muszą szukać uczniów, gdyż ci sami znajdują ich oferty za pośrednictwem Internetu. To wygodny i szybki sposób na rozwój kariery osobistej.

Wariant 2: Zarejestruj jednoosobową działalność gospodarczą

W pełni oskładkowaną działalność gospodarczą wyróżnia pełna swoboda działań podejmowanych w charakterze zawodowym. Minusem prowadzenia własnej firmy jest fakt, że trzeba rozliczać się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędem Skarbowym. Koszty utrzymania własnej działalności nie są małe, a do tego należy pamiętać o szeregu dokumentów i terminów płatności składek i podatków.

Jest jeszcze jeden minus prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jeśli chce się udzielać legalnie korepetycji. Należy bowiem na własną rękę szukać klientów, którzy zechcą się z nami uczyć. Należy wówczas korzystać z portali ogłoszeniowych, lub szukać uczniów z polecenia innych osób.

Warto również odnotować, że legalne korepetycje na jednoosobowej działalności gospodarczej problemy może sprawiać kwestia umów. Z potencjalnym klientem powinno się spisać umowę w sprawie udzielania lekcji, choć ta nie jest wymagana w świetle prawa. Brak takiego dokumentu powoduje jednak, że może dochodzić do nadużyć ze strony klienta, który przykładowo nie będzie wywiązywał się z opłat. Stąd też lepiej przygotować się od strony prawnej do bezpiecznego prowadzenia działalności korepetytorskiej.

Wariant 3: Podejmij działalność bez rejestracji

Działalność nierejestrowana w Polsce jest możliwa tylko wówczas, gdy miesięczne przychody z tytułu wykonywanej pracy nie przekraczają 50% płacy minimalnej. Minimalna krajowa wypłata określana jest ustawą. W 2021 roku wynosi ona 2800 PLN brutto, zaś od 1 stycznia 2022 zostanie podniesiona do 3010 PLN brutto.

W praktyce oznacza to, że w 2022 roku można prowadzić działalność bez rejestracji, jeśli przychody wyniosą maksymalnie 1505 PLN brutto. Tego typu rozwiązanie jest dobre dla osób, które posiadają stały dochód. Wówczas legalne korepetycje stanowią jedynie „dodatek” do comiesięcznej wypłaty.

Z tego wariantu legalnego udzielania korepetycji najchętniej korzystają nauczyciele pracujący na cały etat w szkole. Osoby te powinny jednak wcześniej zorientować się, czy dyrekcja szkoły nie ma nic przeciwko dodatkowemu źródłu przychodu. Niektóre placówki mogą traktować tego typu działalność za konkurencję i wyciągać nieprzyjemne konsekwencje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!