fb

Najchętniej wybierane kierunki studiów 2021

Ministerstwo Edukacji i Nauki zebrało dokładne dane dotyczące najczęściej wybieranych kierunków studiów oraz uczelni w 2021 roku. Dane potwierdzają zauważane od lat trendy, które powoli zaczynają się dopasowywać do oczekiwań przyszłego rynku pracy. Choć nie w każdym przypadku.

Najchętniej wybierane kierunki studiów 2021
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 listopada 2021

Najpopularniejsze kierunki studiów

Na czele najpopularniejszych kierunków studiów w 2021 wybieranych na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich znalazła się informatyka, którą wybrało 36.026 osób. Tuż za nią znalazła się psychologia z wynikiem 35.264. Kolejne pozycje zajęły: zarządzenie – 29.272, kierunek lekarski – 21.630 (bez uczelni nadzorowanych przez MZ) oraz prawo – 20.541. 

Poza pierwszą piątką, ale nadal wysoko uplasowały się: ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo, a także pielęgniarstwo. 

Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Mikołaj Frączak

Kierunki studiów, na które najtrudniej się dostać

Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało również listę kierunków, które cechowała najwyższa liczba kandydatów na jedno miejsce. Przyjmując taką metodologię, dowiemy się, że najbardziej obleganym kierunkiem w 2021 roku była inżynieria nanostruktur, gdzie na każde miejsce przypadało aż 27,8 kandydatów (!). Kolejne miejsce zajęła koreanistyka. W tym przypadku o jeden indeks walczyło aż 26,6 osób. Można to tłumaczyć ogromną popularnością kultury i popkultury z Korei Południowej wśród współczesnej młodzieży. Podium zamyka bardzo przyszłościowy kierunek „zielone technologie” z obłożeniem na poziomie 25,1 osób na jedno miejsce. 

Dalsze pozycje zajęły: inżynieria internetu rzeczy (22 os./miejsce) oraz komunikacja wizerunkowa (18,3 os./miejsce). 

Najpopularniejsze uczelnie publiczne w Polsce 2021 

Jak informuje MEiN w 2021 roku, najchętniej wybieraną uczelnią była Politechnika Gdańska, gdzie przypadało 8 kandydatów na jedno miejsce. Na pozycji wicelidera uplasowała się Politechnika Warszawska (7,7 os./miejsce) oraz Politechnika Poznańska (6,2 os./miejsce). Tuż poza podium znalazła się Politechnika Łódzka i Uniwersytet Wrocławski (po 5 os./miejsce). 

Szczegółowe dane z raportu ministerstwa można znaleźć tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!