Najchętniej wybierane kierunki studiów 2021

Ministerstwo Edukacji i Nauki zebrało dokładne dane dotyczące najczęściej wybieranych kierunków studiów oraz uczelni w 2021 roku. Dane potwierdzają zauważane od lat trendy, które powoli zaczynają się dopasowywać do oczekiwań przyszłego rynku pracy. Choć nie w każdym przypadku.

Najchętniej wybierane kierunki studiów 2021
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 listopada 2021

Najpopularniejsze kierunki studiów

Na czele najpopularniejszych kierunków studiów w 2021 wybieranych na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich znalazła się informatyka, którą wybrało 36.026 osób. Tuż za nią znalazła się psychologia z wynikiem 35.264. Kolejne pozycje zajęły: zarządzenie – 29.272, kierunek lekarski – 21.630 (bez uczelni nadzorowanych przez MZ) oraz prawo – 20.541. 

Poza pierwszą piątką, ale nadal wysoko uplasowały się: ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo, a także pielęgniarstwo. 

Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Mikołaj Frączak

Kierunki studiów, na które najtrudniej się dostać

Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało również listę kierunków, które cechowała najwyższa liczba kandydatów na jedno miejsce. Przyjmując taką metodologię, dowiemy się, że najbardziej obleganym kierunkiem w 2021 roku była inżynieria nanostruktur, gdzie na każde miejsce przypadało aż 27,8 kandydatów (!). Kolejne miejsce zajęła koreanistyka. W tym przypadku o jeden indeks walczyło aż 26,6 osób. Można to tłumaczyć ogromną popularnością kultury i popkultury z Korei Południowej wśród współczesnej młodzieży. Podium zamyka bardzo przyszłościowy kierunek „zielone technologie” z obłożeniem na poziomie 25,1 osób na jedno miejsce. 

Dalsze pozycje zajęły: inżynieria internetu rzeczy (22 os./miejsce) oraz komunikacja wizerunkowa (18,3 os./miejsce). 

Najpopularniejsze uczelnie publiczne w Polsce 2021 

Jak informuje MEiN w 2021 roku, najchętniej wybieraną uczelnią była Politechnika Gdańska, gdzie przypadało 8 kandydatów na jedno miejsce. Na pozycji wicelidera uplasowała się Politechnika Warszawska (7,7 os./miejsce) oraz Politechnika Poznańska (6,2 os./miejsce). Tuż poza podium znalazła się Politechnika Łódzka i Uniwersytet Wrocławski (po 5 os./miejsce). 

Szczegółowe dane z raportu ministerstwa można znaleźć tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!