Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?

Brak dni otwartych z powodu pandemii na wyższych uczelniach oraz ograniczona możliwość spotkań z przedstawicielami szkół wyższych to niektóre zmartwienia maturzystów, którzy chcą podjąć decyzję w sprawie dalszej nauki. Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach? Z pomocą może im przyjść rządowy portal „Wybierz Studia”, który choć działa od kilku lat, nie każdy wie o jego istnieniu. To bardzo kompletna i dobrze oceniana baza danych.

Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 stycznia 2021

Gdzie znaleźć sprawdzone informacje o studiach?

Brak studniówek i zajęć stacjonarnych to nie jedyne zmartwienie tegorocznych maturzystów. Pandemia sprawiła, że trudniej jest im rozpoznać temat przyszłych studiów. Brak dni otwartych oraz brak możliwości odwiedzenia uczelni, ogranicza ich poszukiwania do wertowania stron internetowych i czytania opinii w mediach społecznościowych.

Sprawdzoną alternatywą jest prowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki portal „Wybierz Studia”, zawierający stale aktualizowane dane prosto z systemu informacji o szkolnictwie wyższym  „POLon”. Przedstawione kierunki studiów są ocenianie przez Polską Komisję Akredytacyjną, a działalność naukową szkół wyższych ocenia Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. W ten sposób otrzymujemy dostęp do znacznie szerszej informacji na temat studiów, niż te przedstawione w prasie lub na innych, tematycznych portalach poświęconych edukacji.

Jak wybrać kierunek studiów

Portal Wybierz Studia zawiera także informacje o wszystkich prowadzonych w Polsce kierunkach studiów, wraz z zewnętrznymi ocenami ich jakości. W ten sposób, na podstawie wiarygodnych danych można sprawdzić, co warto studiować lub poszukać innych dziedzin pokrewnych lub zbieżnych z zainteresowaniami abiturienta. Obecnie znajdują się tam informacje na temat 11996 kierunków studiów z 2708 wydziałów i 379 uczelni państwowych oraz prywatnych.

Baza danych o studiach w Polsce

Portal zawiera prostą w obsłudze wyszukiwarkę, za pomocą której szybko można znaleźć odpowiednią uczelnię wg własnych kryteriów. Może to być jej nazwa, lokalizacja, dostępne kierunki, przykładowe przedmioty maturalne, rodzaj uczelni (prywatna lub publiczna) oraz tryb studiów (dzienne, zaoczne).

Portal dla studentów z zagranicy

W Polsce działa także portal prowadzony w języku angielskim adresowany do studentów z zagranicy. Na stronie go-poland.pl znajdą oni szereg informacji na temat oferty kształcenia wyższego nad Wisłą. Może być to również inspirujące miejsce dla polskich maturzystów, którzy chcą znaleźć krajowe studia, ale prowadzone w międzynarodowym środowisku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!