Jak uzyskać becikowe 2021?

Każdy rodzic nowo narodzonego dziecka może liczyć na jednorazową zapomogę od państwa z tytułu urodzenia się dziecka. Od początku istnienia tej formy wsparcia tj. 2006 roku znana jest ona pod potocznym pojęciem „becikowego”. Jak uzyskać becikowe? Podpowiadamy!

Jak uzyskać becikowe 2021?
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 stycznia 2021

Co to jest becikowe?

Becikowe to świadczenie rodzinne, które przysługuje rodzicom dziecka, jego opiekunowi prawnemu lub faktycznemu z tytułu urodzenia się dziecka. Do polskiego systemu prawnego zostało ono wprowadzone już w 2006 roku.

Prawo do tego wsparcia, zgodnie z ustawą przysługuje obywatelom polskim mieszkającym na terenie RP. W niektórych przypadkach o wsparcie mogą ubiegać się także cudzoziemcy zamieszkujący w naszym kraju.

Osoby, które mieszkają za granicą i nie mogą skorzystać z becikowego powinny dowiedzieć się, czy i na jakie wsparcie mogą liczyć w aktualnym kraju pobytu. Wiele krajów wprowadziło podobne rozwiązania, a pomoc finansowa może okazać się wyższa niż nad Wisłą. Warto dokładnie to sprawdzić!

Warunki otrzymania becikowego

Oprócz wyżej wymienionych warunków istotne jest spełnienie kolejnych. Po pierwsze dochód na osobę w danym gospodarstwie domowym nie może miesięcznie przekraczać 1922 zł netto. Istotne jest także inne kryterium: matka dziecka w czasie ciąży powinna być pod opieką medyczną co najmniej od 10 tygodnia ciąży. Warunek ten nie musi zostać spełniony w przypadku osób, które przysposobiły dziecko oraz opiekunów prawnych czy faktycznych.

Ile wynosi becikowe 2021?

Wysokość „becikowego” nie zmieniła się od 15 lat i w dalszym ciągu wynosi 1000 złotych. Biorąc pod uwagę inflację, jego faktyczna wartość jest dużo niższa niż w czasach, w których zapomoga została uruchomiona, niemniej biorąc pod uwagę koszt wyprawki dla dziecka, każde wsparcie może się przydać.

Pieniądze powinny trafić do Ciebie przelewem na konto wskazane we wniosku, przekazem pocztowym lub w kasie urzędu. Wybór należy do rodzica.

Co z opieką nad dziećmi, gdy rodzice chorują na koronawirusa?Co z opieką nad dziećmi, gdy rodzice chorują na koronawirusa?Rafał Stępniewski

Jakie formalności przy becikowym?

Po pierwsze, należy wypełnić wniosek o becikowe. Można go ściągnąć np. z rządowego portalu lub pobrać we właściwym urzędzie. Konieczne będzie także zaświadczenie od lekarza lub położnej, które potwierdzi, że matka noworodka znajdowała się pod opieką lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży.

Wspomnieliśmy już o kryterium dochodowym dla uzyskania takiej pomocy. Ważne będą więc oświadczenia lub zaświadczenia o dochodach osób z najbliższej rodziny. Warto porozmawiać z urzędnikiem przyjmującym wniosek, czy i jakie dokumenty mogą być w danej sytuacji konieczne.

Wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami należy złożyć w urzędzie lub wysłać do niego pocztą. Istnieje także możliwość załatwienia sprawy przez internet poprzez portal „Empatia”.

Od tego momentu pozostaje nam jedynie oczekiwanie na odpowiedź z danego urzędu, która powinna poprzedzić przelew zapomogi na wskazane we wniosku konto bankowe.

Ile czasu na złożenie wniosku o becikowe?

Wniosek o becikowe należy złożyć w ciągu roku od dnia urodzenia dziecka. To oznacza, że jeśli dziecko przyszło na świat 6 stycznia 2021 roku, wniosek powinien trafić do urzędu najpóźniej 6 stycznia 2022.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku opiekunów prawnych, faktycznych lub rodziców adopcyjnych dziecka. W ich przypadku zapomoga należy się gdy dziecko ma mniej niż 18 lat. W tym wypadku wniosek powinien być złożony w ciągu roku od dnia objęcia opieki lub przysposobienia dziecka.

Jak długo czeka się na becikowe?

Wniosek o becikowe powinien być rozpatrzony maksymalnie w ciągu miesiąca. Zdarzają się jednak sprawy szczególnie skomplikowane. Wówczas procedura może potrwać do dwóch miesięcy, licząc od dnia rozpoczęcia postępowania.

Fatalna jakość rowerów dla dzieci i fotelików rowerowychFatalna jakość rowerów dla dzieci i fotelików rowerowych Dorota Kraskowska

Urząd odmówił becikowego – co robić?

W przypadku odmowy udzielenia „becikowego” można odwołać się od takiej decyzji w ciągu 14 dni do SKO, czyli Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Można je doręczyć osobiście lub przesłać pocztą listem poleconym. Skorzystanie z takiej drogi nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!