Pomoc dla branży „zimowej” - Miliard złotych dla gmin górskich

Miliard złotych dla gmin górskich, w które uderzyły pandemiczne obostrzenia. To plan rządu na ratowanie przedsiębiorców działających w branży turystyki zimowej. 700 mln z tej puli ma trafić na inwestycje. Pozostała część pokryje koszty zwolnienia z podatku od nieruchomości.  

Pomoc dla branży „zimowej” - Miliard złotych dla gmin górskich
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 stycznia 2021

Sytuacja branży turystyki zimowej

Branża związana z turystyką zimową przechodzi najtrudniejszy od lat sezon. Lockdown związany z pandemią, oraz wyznaczenie „domowych” ferii w jednym terminie dla uczniów z całego kraju sprawiły, że wiele firm działających na tym obszarze znalazło się na skraju bankructwa. W związku z tym na Podhalu oraz w innych regionach związanych z zimowym wypoczynkiem pojawiły się głosy sprzeciwu wobec obostrzeń. W mediach społecznościowych powstała akcja Góralskie Veto, a kolejni przedsiębiorcy zapewniają, że muszą walczyć o przyszłość swoich firm, otwierając je (mimo ewentualnych restrykcji) po 17 stycznia. Przedsiębiorcy apelują jednocześnie o złagodzenie kursu rządu w zakresie obostrzeń, tłumacząc swoje postulaty katastrofalną sytuacją ekonomiczną i groźbą serii bankructw.

Gowin o wsparciu dla gmin górskich

W poniedziałek (11.01) wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował, że do gmin górskich ma trafić równy miliard złotych pomocy. Będzie ona podzielona na dwa instrumenty. Pierwszy z nich zakłada możliwość umorzenia przez samorządy podatków od nieruchomości wobec firm poszkodowanych w wyniku lockdownu. Gminy, które zdecydują się na taką formę ulgi wobec przedsiębiorców, otrzymają rekompensatę w wysokości 80% utraconych przychodów z tego tytułu. Na ten cel ma trafić ok. 300 mln złotych.

Znacznie potężniejszym mechanizmem wsparcia mają być środki na inwestycje dla gmin górskich szczególnie poszkodowanych przez trwające obostrzenia. Na ten cel przewidziano około 700 mln złotych.

Wspomniany miliard złotych należy traktować jako dodatkową pulę wsparcia. Firmy związane z turystyką może skorzystać z nowej tarczy turystycznej, której budżet wynosi ok. 20 mld złotych.

Firmy zmieniają kod PKD, by uzyskać wsparcie z tarczy 5.0. Co na to ZUS?Firmy zmieniają kod PKD, by uzyskać wsparcie z tarczy 5.0. Co na to ZUS? Jan Wróblewski

Pieniądze dla gmin górskich

W przypadku drugiego z wymienionych mechanizmów każda gmina objęta wsparciem będzie mogła uzyskać do 8 mln złotych dotacji. W ten sposób część środków mogłaby trafić do tych przedsiębiorców, którzy nie zostali objęci rządowymi tarczami antykryzysowymi. Nie są znane jeszcze szczegóły takiej możliwości pomocy.

Szacuje się, że ruch turystyczny w południowej Polsce związany z sezonem zimowym spadł o około 70%. Zdaniem górali skala problemów jest znacznie większa. Wyciągi świecą pustkami, nie działają wypożyczalnie nart, a w wielu pensjonatach, hotelach czy kwaterach prywatnych poza właścicielami nie ma żywej duszy. W poważnych tarapatach znalazła się branża gastronomiczna, która jest przystosowana do działania wyłącznie przy dużym ruchu turystycznym. W sytuacji, w której nie ma gości w danej miejscowości, nie ma szans na zarobek. Teoretycznie można serwować dania na wynos lub z dostawą – problem tkwi jedynie w tym, że nie ma zamawiających. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!