Co to jest e-skierowanie?

Potrzebujesz skierowania na świadczenie na leczenie? Od 8 stycznia 2021 roku można je otrzymać  w formie elektronicznej, dokładnie tak samo jak e-receptę. To kolejny obszar w służbie zdrowia, w którym papierową dokumentację zastępuje obieg informacji w systemie informatycznym. Co to jest e-skierowanie i w jakich przypadkach jest stosowane?

Co to jest e-skierowanie?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 stycznia 2021

Jak wystawiane jest e-skierowanie?

Lekarz wprowadza dane pacjenta do tzw. systemu gabinetowego, który jest połączony z platformą e-zdrowie lub poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Procedura musi zakończyć się złożeniem cyfrowego podpisu medyka. Pacjenci posiadający IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta otrzymają SMS-em czterocyfrowy kod weryfikacyjny. Jeżeli nie posiadają takiej możliwości, otrzymają wydruk informacyjny.

Jak umówić się do specjalisty na e-skierowanie?

Jeżeli posiadamy już e-skierowanie możemy umówić się do specjalisty telefonicznie, bądź w rejestracji konkretnej przychodni. W każdym wypadku potrzebny będzie numer PESEL pacjenta lub okazanie wydruku informacyjnego z kodem kreskowym. W przypadku rejestracji przez telefon wystarczy podać jedynie wspomniany, czterocyfrowy kod.

Czy e-skierowanie mogę wykorzystać w dowolnej placówce?

Nie. E-skierowanie w momencie wygenerowania przez lekarza jest przypisane do konkretnej placówki. To oznacza, że nie możemy skorzystać z niego w innym podmiocie wykonującym te same świadczenia medyczne. Jeżeli zgubiliśmy kod e-skierowania, można go w każdej chwili odtworzyć. Można to zrobić u świadczeniodawcy lub za pośrednictwem swojego IKP. E-skierowanie, podobnie jak wcześniejszy, papierowy dokument będzie potrzebny jedynie podczas pierwszej wizyty. Kolejne będzie można umówić bezpośrednio w placówce oferującej potrzebne nam, specjalistyczne leczenie.

Na jakie świadczenia wystawiane jest e-skierowanie?

Zgodnie z informacją zawartą na stronie pacjent.gov.pl elektroniczne skierowanie będzie potrzebne w przypadku ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (z wyjątkiem porady u logopedy), leczenia szpitalnego, badań medycyny nuklearnej, badania tomografii komputerowej (TK) – również w przypadku tych, które finansowane są z innych środków niż ubezpiecznie w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Elektroniczne skierowanie otrzymamy także w przypadku, w którym potrzebujemy badania rezonansem magnetycznym, badania endoskopowego układu pokarmowego, a także echokardiografii płodu.

Co zmienia e-skierowanie?

E-skierowanie nie jest jedynie kolejnym krokiem w informatyzacji służby zdrowia, ale niesie ze sobą wiele korzyści – także dla pacjenta. Osoba potrzebująca specjalistycznej porady lub leczenia, nie musi dostarczać skierowania osobiście w ciągu dwóch tygodni. Wystarczy, że rejestrując się osobiście lub przez telefon podamy czterocyfrowy kod i PESEL.

Do historii przejdą także sytuacje, w których pacjent musiał wracać ze skierowaniem do swojego lekarza, bowiem okazywało się, że dokument wypisany ręcznie jest nieczytelny i trzeba go przygotować na nowo.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, e-skierowania nie da się zgubić. Jest zapisane w systemie i zarówno świadczeniodawca, jak i pacjent mają do niego dostęp przez IKP. Tą samą drogą można sprawdzić dotychczasową historię wystawianych e-skierowań. Może to zrobić zarówno pacjent jak i upoważniona przez niego osoba.

Według zapowiedzi rządu, dzięki elektronicznym skierowaniom zmniejszą się kolejki spowodowane przez pacjentów, którzy na podstawie jednego skierowania papierowego zapisywali się do kilku placówek jednocześnie. Teraz, wraz z przypisaniem pacjenta do konkretnego podmiotu leczniczego będzie to niemożliwe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!