Dzieci z klas I-III wracają do szkół od 18 stycznia
Od 18 stycznia dzieci z klas I-III wracają do szkół. Decyzję o wznowieniu nauczania stacjonarnego dla najmłodszych roczników szkół podstawowych przekazali w poniedziałek (11.01) późnym popołudniem minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Michał Górecki
- /
- 11 stycznia 2021
Jakie obostrzenia po 18 stycznia?
Zasadniczo obecne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa nie ulegną zmianie od 18 do 31 stycznia – wynika z poniedziałkowej konferencji prasowej ministra zdrowia. Jedynym wyjątkiem będzie wznowienie nauki stacjonarnej dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które po zakończeniu trwających ferii zimowych powrócą do szkół.
Kiedy dzieci wrócą do szkół?
Nadal nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiona nauka stacjonarna dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Na razie rząd zdecydował o wznowieniu od 18 stycznia zajęć w szkołach dla trzech najmłodszych roczników szkół podstawowych (2011-2013).
To oznacza, że dzieci objęte nauczaniem początkowym rozpoczną zajęcia w drugim semestrze w swoich klasach.
W opinii ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pozostawienie najmłodszych uczniów w domach byłoby szkodliwe. Zwrócił uwagę, że dzieci w tym wieku potrzebują kontaktu z równieśnikami. Zauważył również problemy, jakie taki tryb edukacji generuje po stronie rodziców oraz nauczycieli.
Efektywność nauki zdalnej?
W ocenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, nauka uczniów klas I-III jest najmniej efektywna. Większą efektywność w tym zakresie można osiągnąć, realizując program w czasie zajęć stacjonarnych. Szef MEN podkreślił, że decyzja ta jest dobrze przemyślana i przedyskutowana z ekspertami. „W grudniu i na początku stycznia odbyliśmy (w tej sprawie – red.) szereg konsultacji z utworzoną wcześniej radą konsultacyjną” — wyjaśnił.
Testy nauczycieli na obecność koronawirusa
Od poniedziałku w całej Polsce rozpoczęły się dedykowane dla nauczycieli oraz personelu szkół podstawowych przesiewowe testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Diagnostyka nie jest jednak obowiązkowa, mogą się jej poddać tylko pracownicy oświaty, którzy wyrażą taką wolę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.