Dzieci z klas I-III wracają do szkół od 18 stycznia

Od 18 stycznia dzieci z klas I-III wracają do szkół. Decyzję o wznowieniu nauczania stacjonarnego dla najmłodszych roczników szkół podstawowych przekazali w poniedziałek (11.01) późnym popołudniem minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dzieci z klas I-III wracają do szkół od 18 stycznia
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 stycznia 2021

Jakie obostrzenia po 18 stycznia?

Zasadniczo obecne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa nie ulegną zmianie od 18 do 31  stycznia – wynika z poniedziałkowej konferencji prasowej ministra zdrowia. Jedynym wyjątkiem będzie wznowienie nauki stacjonarnej dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które po zakończeniu trwających ferii zimowych powrócą do szkół.

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Nadal nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiona nauka stacjonarna dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Na razie rząd zdecydował o wznowieniu od 18 stycznia zajęć w szkołach dla trzech najmłodszych roczników szkół podstawowych (2011-2013).

To oznacza, że dzieci objęte nauczaniem początkowym rozpoczną zajęcia w drugim semestrze w swoich klasach.

W opinii ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pozostawienie najmłodszych uczniów w domach byłoby szkodliwe. Zwrócił uwagę, że dzieci w tym wieku potrzebują kontaktu z równieśnikami. Zauważył również problemy, jakie taki tryb edukacji generuje po stronie rodziców oraz nauczycieli.

Efektywność nauki zdalnej?

W ocenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, nauka uczniów klas I-III jest najmniej efektywna. Większą efektywność w tym zakresie można osiągnąć, realizując program w czasie zajęć stacjonarnych. Szef MEN podkreślił, że decyzja ta jest dobrze przemyślana i przedyskutowana z ekspertami.  „W grudniu i na początku stycznia odbyliśmy (w tej sprawie – red.) szereg konsultacji z utworzoną wcześniej radą konsultacyjną” — wyjaśnił.

Testy nauczycieli na obecność koronawirusa

Od poniedziałku w całej Polsce rozpoczęły się dedykowane dla nauczycieli oraz personelu szkół podstawowych przesiewowe testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Diagnostyka nie jest jednak obowiązkowa, mogą się jej poddać tylko pracownicy oświaty, którzy wyrażą taką wolę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!