Dzieci z klas I-III wracają do szkół od 18 stycznia

Od 18 stycznia dzieci z klas I-III wracają do szkół. Decyzję o wznowieniu nauczania stacjonarnego dla najmłodszych roczników szkół podstawowych przekazali w poniedziałek (11.01) późnym popołudniem minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dzieci z klas I-III wracają do szkół od 18 stycznia
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 stycznia 2021

Jakie obostrzenia po 18 stycznia?

Zasadniczo obecne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa nie ulegną zmianie od 18 do 31  stycznia – wynika z poniedziałkowej konferencji prasowej ministra zdrowia. Jedynym wyjątkiem będzie wznowienie nauki stacjonarnej dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które po zakończeniu trwających ferii zimowych powrócą do szkół.

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Nadal nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiona nauka stacjonarna dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Na razie rząd zdecydował o wznowieniu od 18 stycznia zajęć w szkołach dla trzech najmłodszych roczników szkół podstawowych (2011-2013).

To oznacza, że dzieci objęte nauczaniem początkowym rozpoczną zajęcia w drugim semestrze w swoich klasach.

W opinii ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pozostawienie najmłodszych uczniów w domach byłoby szkodliwe. Zwrócił uwagę, że dzieci w tym wieku potrzebują kontaktu z równieśnikami. Zauważył również problemy, jakie taki tryb edukacji generuje po stronie rodziców oraz nauczycieli.

Efektywność nauki zdalnej?

W ocenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, nauka uczniów klas I-III jest najmniej efektywna. Większą efektywność w tym zakresie można osiągnąć, realizując program w czasie zajęć stacjonarnych. Szef MEN podkreślił, że decyzja ta jest dobrze przemyślana i przedyskutowana z ekspertami.  „W grudniu i na początku stycznia odbyliśmy (w tej sprawie – red.) szereg konsultacji z utworzoną wcześniej radą konsultacyjną” — wyjaśnił.

Testy nauczycieli na obecność koronawirusa

Od poniedziałku w całej Polsce rozpoczęły się dedykowane dla nauczycieli oraz personelu szkół podstawowych przesiewowe testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Diagnostyka nie jest jednak obowiązkowa, mogą się jej poddać tylko pracownicy oświaty, którzy wyrażą taką wolę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!