Przepisy o urlopie wychowawczym i obniżeniu etatu zostaną doprecyzowane?

Czy polski rząd skorzysta z okazji i doprecyzuje przepisy o obniżeniu etatu i urlopie wychowawczym? Jakie rozwiązanie znajdzie się w Kodeksie pracy?  

Przepisy o urlopie wychowawczym i obniżeniu etatu zostaną doprecyzowane?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 8 stycznia 2021

Obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie urlopu 

Najbliższą okazją, by zmodyfikować przepisy w tej kwestii będzie wdrażanie unijnej dyrektywy dotyczącej łączenia pracy z opieką. Wprowadzenie nowych regulacji prawnych wiąże się również z nowelizacją Kodeksu pracy. Wszystko wskazuje na to, że będzie to idealna okazja, do tego by uregulować wspomniane przepisy.

Z definicji podanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, wynika, że okres, w którym rodzic skraca swój czas pracy po powrocie z macierzyńskiego lub rodzicielskiego, nie obniża wymiaru urlopu wychowawczego. Interpretacja ta została podtrzymana również przez resort, który zapowiedział, że takie rozwiązanie najpewniej znajdzie się w Kodeksie pracy.

Jakie zmiany w kodeksie pracy?

- Obecnie analizowane są rozwiązania w tym zakresie, jednak nie została jeszcze podjęta decyzja, jakie konkretnie zmiany zostaną wprowadzone do przepisów K.p. — podkreśliła podczas swojego wystąpienia Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Eksperci uważają, że okres wdrażania unijnej dyrektywy, to dobra okazja i czas na uporządkowanie krajowego systemu urlopów dla rodziców, tak by umożliwić im elastyczną opiekę nad dziećmi.

Jakie rozbieżności wywołują planowane regulacje?

Jak czytamy w art. 1867 K.p., pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie o połowę w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Co więcej, pracodawca musi się na to zgodzić. 

Podczas swojego wystąpienia RPO Adam Bodnar zwrócił uwagę, na fakt, iż regulacja wywołuje rozbieżności interpretacyjne.

- Sformułowanie "w okresie, w którym mógłby korzystać" można bowiem rozumieć w taki sposób, że skutkiem skorzystania z prawa do obniżenia wymiaru jest utrata tej części urlopu wychowawczego, która została alternatywnie "wykorzystana" na pracę w niższym wymiarze — mówił podczas wystąpienia.

Oznacza to, że jeśli pracownik złoży wniosek o obniżenie etatu, to wymiar przysługującego mu urlopu wychowawczego skróci się o 12 miesięcy. 

Czy obniżeniu etatu od urlopu wychowawczego jest odrębnym uprawnieniem?

Adam Bodnar podkreślił jednak, że zupełnie odmienną interpretację przyjął w 2014 r. ówczesny resort pracy. Uznano wtedy, że obniżenie etatu od urlopu wychowawczego jest odrębnym uprawnieniem. Należy jednak zaznaczyć, że wyjaśnienia ministerstwa nie są wiążące. Oznacza to, że sam przepis nie jest jasny i klarowny, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjmować odwrotne stanowisko.

 - Z tego względu pojawia się potrzeba wprowadzenia odpowiedniego uściślenia regulacji K.p. usuwającej prezentowane na jej tle rozbieżne poglądy — podkreślał Adam Bodnar.

Czy obniżenie etatu równa się zmniejszeniu wymiaru wychowawczego?

W odpowiedzi na wystąpienie RPO, wiceminister Iwona Michałek postanowiła podtrzymać stanowisko resortu pracy w tej sprawie, zgodnie z którym obniżenie etatu nie równa się zmniejszeniu wymiaru wychowawczego. Dodała również, że obecne regulacje odnośnie ustalania okresu, w jakim zatrudniony ma prawo korzystać z krótszego wymiaru czasu pracy, mają prawo wzbudzać wątpliwości.

- W związku z powyższym zmiany omawianych przepisów K.p. będą rozważane w trakcie prac legislacyjnych nad wdrażaniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2019/1158 — mówiła wiceminister.

Zapowiadaną zmianę pozytywnie oceniają eksperci, którzy uważają, że doprecyzowanie przepisów powinno odbyć się „w duchu możliwie najszerszego różnicowania uprawnień dla rodziców”. Dzięki temu łatwiej byłoby im łączyć pracę z obowiązkami opiekuńczymi.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!