Wiemy, jak Andrzejowie spłacają kredyty. Ta analiza Cię zaskoczy

Finanse to nie wróżenie z fusów. Choć imionom wiele osób zgodnie z utartymi przesądami przypisuje się konkretne znaczenie. Jak wygląda historia kredytowa Andrzejów? Czy Andrzeje mają się czym przejmować, gdy spojrzymy na analizę ich sytuacji w oparciu o dane zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej?

Wiemy, jak Andrzejowie spłacają kredyty. Ta analiza Cię zaskoczy
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 30 listopada 2021

Moda na imiona

Zaraz po Piotrze i Krzysztofie Andrzej to najpopularniejsze imię męskie w Polsce. Jak wynika z bazy PESEL ze stycznia tego roku, Andrzejów jest w naszym kraju prawie 564 tysięcy. 

Co ciekawe jednak, to jedno z tych imion, które od lat padają ofiarą zmieniających się mód wśród rodziców. W pierwszej połowie tego roku Andrzej nie znalazł się bowiem nawet w pierwszej pięćdziesiątce imion najczęściej nadawanych nowonarodzonym dzieciom w Polsce.

BIK prawdę ci powie

 - W ostatnich latach systematycznie zmniejsza się liczba kredytów zaciąganych co roku przez Andrzejów. W przypadku kredytów gotówkowych ten spadek był niemal dwukrotny: od 73,5 tys. w 2016 r., do 37,2 tys. do września br. W sumie w ciągu pięciu lat w bazie BIK znalazły się dane o 362 tys. kredytach zaciągniętych przez osoby o tym imieniu i jest to piąty wynik spośród wszystkich imion — informuje Aleksandra Stankiewicz-Billewicz, ekspert ds. PR w Biurze Informacji Kredytowej.

Więcej kredytów zaciągają Anny (568,8 tys. kredytów), Piotrowie (438,1 tys.), Krzysztofowie (430,3 tys.) i Tomasze (360 tys.).

- W przypadku kredytów mieszkaniowych Andrzeje osiągnęli 26. rezultat. W sumie zaciągnęli  14,5 tys. kredytów i od 2016 roku widać sukcesywne spadki liczby nowych kredytów: od 2,6 tys. do 2 tys. - dodaje ekspertka z BIK.

Dane z Biura Informacji Kredytowej pokazują, że najwięcej osób o tym imieniu można znaleźć w przedziale wiekowym 55-64 lata oraz wśród osób 65 plus – w sumie te dwie kategorie składają się na ponad połowę z blisko 280 tys. osób o tym imieniu widocznych w BIK.

Opóźnienia w spłacie

- Pod względem udziału złych kredytów (opóźnionych w spłacie) starsze osoby wypadają nie najgorzej – w przedziałach powyżej 35. roku życia jest to odsetek zbliżony do średniej wynoszącej dla tego imienia 8,1 proc. - przekazuje Aleksandra Stankiewicz-Billewicz.

Jak dodaje, znacznie gorzej wygląda sytuacja młodych Andrzejów, których jest zdecydowanie mniej – w grupie poniżej 24. roku życia zaledwie 1,4 tys., ale wśród których odsetek złych kredytów jest najwyższy. Dla osób do 24 lat wynosi 13,9 proc., a między 25. a 34. rokiem życia 10,6 proc.

Częstotliwość występowania w danej populacji czy pokoleniu określonych imion nie jest wyznacznikiem kredytowej wiarygodności i nie jest brana przez analityków pod uwagę przy rozpatrywaniu czynników ryzyka kredytowego. 

Andrzeje mogą więc spać spokojnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!