Nowy przedmiot w szkołach ponadgimnazjalnych. Już od 1 klasy!

Ramowe plany nauczania dla szkół ponadpodstawowych trafiły do konsultacji publicznych i międzyresortowych. Już w przyszłym roku szkolnym w szkołach ponadgimnazjalnych ruszy nowy przedmiot. Czego będzie dotyczył?

Nowy przedmiot w szkołach ponadgimnazjalnych. Już od 1 klasy!
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 grudnia 2021

Nowy przedmiot w szkołach ponadgimnazjalnych

Jeśli plany Ministerstwa Edukacji i Nauki zostaną zrealizowane (a wszystko na to wskazuje), od nowego roku szkolnego pojawi się nowy przedmiot. Już teraz pomysł ten trafił do konsultacji – zarówno społecznych jak i międzyresortowych. 

Resort chce wprowadzenia zupełnie nowego przedmiotu szkolnego od roku szkolnego 2022/2023 pod nazwą: historia i teraźniejszość (HIT). Ma on zostać wprowadzony w pierwszej klasie liceów ogólnokształcących, techników, branżowej szkole pierwszego stopnia. W kolejnych latach będzie on wchodził także do kolejnych klas w wymienionych szkołach. 

Czy boiskowy granulat z opon jest bezpieczny?Czy boiskowy granulat z opon jest bezpieczny?Anna Malinowska

Gdzie HIT zastąpi WOS?

W roku szkolnym 2025/2026 nowy przedmiot w będzie wprowadzony także do klasy pierwszej branżowych szkół drugiego stopnia.

Jak dodaje MEiN: Przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w zakresie podstawowym. W IV klasie liceum ogólnokształcącego i V klasie technikum przedmiot historia będzie realizowany w wymiarze 2 godzin tygodniowo nie później niż do końca stycznia w danym roku szkolnym, a nie jak dotychczas przez cały rok. Przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie rozszerzonym) będzie realizowany w liceum ogólnokształcącym i technikum tak jak dotychczas” – czytamy w komunikacie przygotowanym przez resort edukacji. 

Kształcenie ogóle w szkołach branżowych

Ministerstwo zapowiada także dodanie przepisu, który umożliwi w branżowych szkołach pierwszego stopnia, technikach i branżowych szkołach drugiego stopnia realizować obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia ogólnego w oddziale, grupie oddziałowej i grupie międzyoddziałowej.

Czy nowy przedmiot szkolny obudzi nieświadomych młodych Polaków?Czy nowy przedmiot szkolny obudzi nieświadomych młodych Polaków?Monika Świetlińska

Z nowym projektem zmian w podstawie programowej szkół ponadpodstawowych można zapoznać się tutaj, na stronach Rządowego Centrum Legislacji

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!