Czy boiskowy granulat z opon jest bezpieczny?

Granulat z opon w ostatnich latach, często jest wykorzystywany dla uzupełnienia sztucznej murawy boisk szkolnych. Charakterystyczne czarne drobinki często przynoszone są w butach dzieci do domu, a na ich temat napisano już wiele opinii. Czy są one bezpieczne dla zdrowia? Sprawą zajęło się… ministerstwo kultury i sportu!

Czy boiskowy granulat z opon jest bezpieczny?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 września 2021

Granulat boiskowy – czy bezpieczny dla zdrowia dzieci?

Ten temat wielokrotnie przewijał się przez fora rodziców dzieci np. trenujących piłkę nożną na tzw. Orlikach lub boiskach przy szkole. Często pojawiały się opinie, że charakterystyczne czarne granulki mogą być groźne dla zdrowia. Niektórzy twierdzili, że materiał odzyskiwany ze starych opon może mieć nawet właściwości mocno toksyczne!

Sprawa była na tyle poważna, że zajęło się nią… Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To na zlecenie tego resortu przeprowadzono badania 50 boisk pod kątem toksyczności granulatu używanego na Orlikach i przyszkolnych boiskach. 

15 tys. zł na wycieczkę szkolną? MEiN będzie płaciło za zwiedzanie kraju15 tys. zł na wycieczkę szkolną? MEiN będzie płaciło za zwiedzanie krajuMichał Górecki

Badania granulatu boiskowego

Do badań pobrano próbki m.in. z boisk szkolnych, Orlików oraz takich miejsc jak ośrodki sportu i rekreacji, a także stadionów miejskich we wszystkich województwach. Jak czytamy w raporcie resortu odpowiedzialnego za sport Przedmiotem badań była zawartość w ww. boiskach: kadmu (Cd), ftalanów: di(2-etyloheksylu) (DEHP), dibutylu (DBP), benzylobutylu (BBP), diizobutylu (DIBP) i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA): benzo[a]pirenu (BaP), benzo[e]pirenu (BeP), benzo[a]antracenu (BaA), chryzenu (CHR), benzo[b]fluorantenu (BbF), benzo[j]fluorantenu (BjF), benzo[k]fluorantenu (BkF), dibenzo[a,h]antracenu (DBahA) oraz migracja pierwiastków: glinu (Al), antymonu (Sb), arsenu (As), baru (Ba), boru (B), kadmu (Cd), chromu trójwartościowego (Cr III), chromu sześciowartościowego (Cr VI), kobaltu (Co), miedzi (Cu), ołowiu (Pb), manganu (Mn), rtęci (Hg), niklu (Ni), selenu (Se), strontu (Sr), cyny (Sn), cynku (Zn) i związków cynoorganicznych”.

Czy granulat boiskowy z opon jest bezpieczny?

Jak wynika z badań, wszystkie próbki, które trafiły do badań, spełniają wymagania określone przez obowiązujące normy. To oznacza, że doniesienia o toksyczności granulatu stosowanego na boiskach ze sztuczną trawą nie znajdują potwierdzenia w naukowych badaniach. 

Zajęcia fizyczne prowadzone na tego typu boiskach są więc bezpieczne dla zdrowia dzieci, a granulat nie powinien wywoływać negatywnych skutków zdrowotnych u najmłodszych sportowców. 

15 tys. zł na wycieczkę szkolną? MEiN będzie płaciło za zwiedzanie kraju15 tys. zł na wycieczkę szkolną? MEiN będzie płaciło za zwiedzanie krajuMichał Górecki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!