fb

Nowy standard leczenia w POZ. Czym jest opieka koordynowana?

Wprowadzenie funkcji koordynatora oraz wzmocnienie profilaktyki zdrowotnej w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Takie zmiany zakłada nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ w sprawie umów z POZ-etami. Co się zmienia od 1 października 2021 r.?

Nowy standard leczenia w POZ. Czym jest opieka koordynowana?
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 października 2021

Kim jest koordynator w POZ?

Nowe regulacje zakładają, że od początku października 2021 roku, każda poradnia POZ powinna wyznaczyć osobę na stanowisku koordynatora. Jego zadaniem będzie wsparcie pacjentów w całym procesie leczenia.

Ponadto, koordynator będzie musiał zadbać o lepszą komunikację między lekarzem a pacjentem oraz informować w szczegółach o następnych etapach prowadzonego leczenia. W tym przypadku chodzi nie tylko o opiekę w ramach POZ, ale także szerszą pomoc przy organizacji bardziej zaawansowanego leczenia. Mowa tu przede wszystkim o pacjentach z przewlekłymi schorzeniami. 

Co to jest zaświadczenie o zdolności do pracy?Co to jest zaświadczenie o zdolności do pracy?Anna Malinowska

Kto może zostać koordynatorem w POZ?

Przychodnie POZ nie muszą zatrudniać nowych osób na stanowisko koordynatora. Funkcję tę może pełnić dowolna osoba z personelu, która już pracuje w poradni. Nie ma wymagań, czy ma być to lekarz, pielęgniarka czy pracownik rejestracji. 

Efekt pilotażu POZ plus

Nowe regulacje dla wszystkich POZ są efektem przeprowadzonego niedawno pilotażu „POZ Plus”. Objęto nim przeszło 350 tys. pacjentów z całego kraju. Właśnie na gruncie tego projektu testowaliśmy funkcję koordynatora. W zgodnej opinii pacjentów i lekarzy rola koordynatora została dobrze oceniona, dlatego taki model opieki będzie rozwijany i wprowadzany we wszystkich poradniach POZ” – powiedział cytowany w komunikacie NFZ prezes tej instytucji Filip Nowak.

Profilaktyka w POZ

Jak zapowiada NFZ, zmiany w Podstawowej Opiece Zdrowotnej mają być wprowadzane etapami. Od 1 października 2021 r. praca koordynatora ma skupić się przede wszystkim na działaniach związanych z profilaktyką zdrowotną. Kolejne obowiązki dojdą koordynatorom po 1 stycznia 2022 roku, kiedy wprowadzone zostaną programy „zarządzania chorobą”. Mowa o tzw. opiece koordynowanej, dedykowanej pacjentom, którzy zmagają się z przewlekłymi schorzeniami.

Stopniowo będą włączane w ten program kolejne choroby. Od nadciśnienia, przez cukrzycę, arytmię i niewydolność serca, po problemy z tarczycą. 

Co wprowadzenie koordynatorów da pacjentom?

W ocenie NFZ, wdrożenie opieki koordynowanej przyniesie szereg korzyści dla pacjentów. M.in. dostęp do osoby, która zaplanuje oraz będzie monitorowała przebieg diagnostyki i leczenia. Przypomni także o zbliżających się terminach kolejnych wizyt. 

Po drugie, wprowadzenie zmian zapewni stworzenie planu leczenia, w tym kontynuacji poza POZ. Efektem takich działań ma być wzrost zaufania do przychodni Podstawowej Opieki Lekarskiej, personelu oraz sprawny przepływ informacji. 

Opieka skoordynowana w POZ

Przychodnie POZ również mają odczuć pozytywne skutki zmian. Mają one przejawiać się poprawą oraz usprawnieniem organizacji pracy, pozyskaniem nowych pacjentów, oraz lepszym przygotowaniem jednostki do procesu akredytacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!