Obowiązkowe i płatne testy na COVID-19 od grudnia
Za testy trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni u naszego wschodniego sąsiada. Litwa od 1 grudnia wprowadza obowiązek testowania się na własny koszt lub koszt pracodawcy przez osoby, które odmówiły szczepienia. To "cena" za niewprowadzanie obowiązku szczepienia pracowników. Jakie może mieć to konsekwencje?
- Monika Świetlińska
- /
- 11 października 2021
Obowiązku szczepienia nie ma, testowania — już tak
Obowiązku szczepień pracowników na razie nie będzie, choć Litwa chciała go wprowadzić. Litewski rząd wstrzymał się z tą decyzją, podjął jednak inną: za testy trzeba będzie zapłacić z własnych pieniędzy.
Jak podaje portal Suwalki24, badania zdrowotne pracowników w zawodach i czynnościach zatwierdzonych przez rząd w związku z chorobą zakaźną, na którą zgłoszono stan zagrożenia lub kwarantannę, od 1 grudnia będą finansowane ze środków pracownika lub pracodawcy. Wyjątkiem będą osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych lub jeśli dostępność szczepionek nie jest gwarantowana w stanie w tym czasie.
Co to oznacza?
Pracownicy niektórych zawodów odmawiający zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi będą zobowiązani do testowania się co 7 — 10 dni. To nie wszystko, bo będą musieli zapłacić za to sami, ewentualnie zrobi to za nich pracodawca. Dotyczy to nie tylko Litwinów, ale wszystkich, którzy za naszą wschodnia granica pracują, w tym obcokrajowcy.
Płatny test na COVID-19 warunkiem porodu rodzinnego? Interwencja RPOJan Wróblewski
Nie trzeba się domyślać, jaki to może mieć skutek. Czy pracodawca będzie zadowolony, że pracownik generuje dodatkowe koszty, ponieważ nie chce się zaszczepić? Rozwiązania są dwa: albo pracownik zgodzi się na potrącenie z wypłaty środków na zakup testów albo... zostanie zwolniony. O tym nie mówi się wprost, natomiast wiadomym jest, że w przypadku nie wykonania testów, niektórzy pracownicy nie będą mogli pracować w otoczeniu innych osób. Jeśli będzie to możliwe, tacy pracownicy będą oddelegowani do telepracy, czy przeniesieni do innej pracy. Ci, którzy wykonują zawody uniemożliwiające pracy zdalnej, będą usunięci z pracy bez wypłaty wynagrodzenia.
Kto ma obowiązek testowania się?
Obecnie okresowe badania nie są wymagane w przypadku pracowników, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub zachorowali na tę chorobę co najmniej pół roku temu.
- Chciałbym powiedzieć, że ogólnie testowanie jest tylko małym narzędziem zarządzania ryzykiem, a najskuteczniejszym narzędziem jest szczepienie. Rząd ma wystarczającą ilość szczepionek, są one dostarczane absolutnie każdemu i są dostępne dla każdego. Wszyscy możemy przyczynić się zarówno do zarządzania pandemią, jak i do stworzenia bezpiecznego środowiska pracy — mówił Arūnas Dulkys, litewski minister zdrowia.
Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet?Martyna Kowalska
Jakich obszarów dotyczy obowiązkowe testowanie się? Usług i działalności w zakresie indywidualnej opieki zdrowotnej, usług i działalności socjalnej, usług i zajęć edukacyjnych, działalności farmaceutów, działalności w zakresie międzynarodowego transportu towarowego, działalności w zakresie transportu publicznego i przewozu osób, działalności polegającej na świadczeniu usług związanych z wypoczynkiem, rozrywką, kulturą, sztuką, działalności gastronomicznej, pracy pracowników detalicznych, działalności pracowników organów administracji publicznej, zawodowej służby wojskowej, działań związanych z zarządzaniem masowym napływem cudzoziemców, w związku z którym ogłoszono stan wyjątkowy i działalności pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.