Płatny test na COVID-19 warunkiem porodu rodzinnego? Interwencja RPO

Zgodnie z informacjami szpitala powiatowego w Jarocinie poród rodzinny jest możliwy tylko po wykonaniu płatnego testu na COVID-19. Oznacza to, że osoba towarzysząca zobowiązania jest do wykonania testu Covid-19. Placówka informuje, że badanie można wykonać bezpośrednio przed porodem. Cena to ok. 100 zł. RPO: Jest to niezgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz stanowiskiem Rzecznika Praw Pacjenta.

Płatny test na COVID-19 warunkiem porodu rodzinnego? Interwencja RPO
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 5 lutego 2021

Czy posiadanie wyniku badania na obecność wirusa jest konieczne?

Z dniem 18 stycznia br. szpital powiatowy w Jarocinie wznowił porody rodzinne. W tym samym czasie na Facebooku placówki pojawił się komunikat informujący o tym, że:

 "Osoba towarzysząca zobowiązania jest do wykonania testu Covid-19 Ag. Badanie można wykonać bezpośrednio przed porodem. Cena ok. 100 zł".

Fundacja Wspierania Rodzin "Matecznik" postanowiła zaalarmować Rzecznika Praw Obywatelskich o zaistniałej sytuacji. RPO w ramach interwencji poinformował, że: "Opracowane przez krajowych konsultantów zalecenia Ministerstwa Zdrowia z 15 lipca 2020 r. nie wspominają o konieczności posiadania wyniku badania na obecność wirusa u osoby bliskiej".

Czy decyzja szpitala jest zgodna z prawem?

Rzecznik podkreślił również, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie ma zakazu porodów rodzinnych, a ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje kierownik szpitala. Co więcej, wśród obowiązujących wymogów nie ma również obowiązku posiadania wyniku na obecność koronawirusa. Oznacza to, że decyzja szpitala powiatowego w Jarocinie jest niezgodna z wytycznymi Krajowego Konsultanta w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Perinatologii. Co więcej, jest ona niezgodne również z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz ze stanowiskiem Rzecznika Praw Pacjenta.

Przymusowe badanie jako przykład dyskryminacji ekonomicznej

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż żądanie takiego wyniku budzi poważne wątpliwości, ponieważ zmusza rodzinę do wydatku w wysokości 100 zł. To z kolei może stanowić swoistą barierę. W związku z tym decyzję władz szpitala można uznać za przykład dyskryminacji ekonomicznej oraz wykluczenia pod kątem korzystania z praw przez mniej zamożne rodziny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!