Nie każdy będzie mógł skorzystać z teleporady

Czy teleporada będzie dostępne wyłącznie dla osób w określonym wieku? Co wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia?

Nie każdy będzie mógł skorzystać z teleporady
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 11 lutego 2021

Jakie zmiany w związku z nowelizacją?

Projekt noweli rozporządzenia dot. standardu teleporady w POZ  (podstawowa opieka zdrowotna) przewiduje, że będzie ona udzielana wyłącznie osobom między 7. a 64. rokiem życia. Powyższe rozwiązanie ma "zapewnić bezwzględny obowiązek realizacji świadczeń POZ w bezpośrednim kontakcie z pacjentami do ukończenia 6. roku życia oraz pacjentami powyżej 65. roku życia", przełoży się to na zapewnienie właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego w odniesieniu do najbardziej „wrażliwych” grup pacjentów"- czytamy w ocenie skutków regulacji. 

MZ podkreślił również, że celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie dostępu do świadczeń,  realizowanych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, czyli w bezpośrednim kontakcie z właściwym personelem medycznym.

Teleporada bez względu na wiek?

Resort podkreśla jednak, że możliwość odbycia teleporady bez względu na wiek pacjenta została zachowana w sytuacji gdy potrzebuje on:

  • zlecenia na wyroby medyczne 

  • recepty w ramach kontynuacji leczenia, 

  • zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni. 

Wspomniane rozwiązanie ma pozwolić ograniczyć sytuację, w której  ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego, dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia dzieci i seniorów.

Koronawirus a teleporada

Sam Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że epidemia koronawirusa pokazała, że „nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci". Co więcej, szef resortu wyjaśnił też, że nowy standard dotyczy porad zdalnych w POZ, nie odnosi się jednak do porad specjalistycznych, ponieważ są one „w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie".

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Projekt nowelizacji w środę trafił do pięciodniowych konsultacji publicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2021 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!