Nie każdy będzie mógł skorzystać z teleporady

Czy teleporada będzie dostępne wyłącznie dla osób w określonym wieku? Co wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia?

Nie każdy będzie mógł skorzystać z teleporady
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 11 lutego 2021

Jakie zmiany w związku z nowelizacją?

Projekt noweli rozporządzenia dot. standardu teleporady w POZ  (podstawowa opieka zdrowotna) przewiduje, że będzie ona udzielana wyłącznie osobom między 7. a 64. rokiem życia. Powyższe rozwiązanie ma "zapewnić bezwzględny obowiązek realizacji świadczeń POZ w bezpośrednim kontakcie z pacjentami do ukończenia 6. roku życia oraz pacjentami powyżej 65. roku życia", przełoży się to na zapewnienie właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego w odniesieniu do najbardziej „wrażliwych” grup pacjentów"- czytamy w ocenie skutków regulacji. 

MZ podkreślił również, że celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie dostępu do świadczeń,  realizowanych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, czyli w bezpośrednim kontakcie z właściwym personelem medycznym.

Teleporada bez względu na wiek?

Resort podkreśla jednak, że możliwość odbycia teleporady bez względu na wiek pacjenta została zachowana w sytuacji gdy potrzebuje on:

  • zlecenia na wyroby medyczne 

  • recepty w ramach kontynuacji leczenia, 

  • zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty pacjenta w przychodni. 

Wspomniane rozwiązanie ma pozwolić ograniczyć sytuację, w której  ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego, dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia dzieci i seniorów.

Koronawirus a teleporada

Sam Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że epidemia koronawirusa pokazała, że „nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci". Co więcej, szef resortu wyjaśnił też, że nowy standard dotyczy porad zdalnych w POZ, nie odnosi się jednak do porad specjalistycznych, ponieważ są one „w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie".

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Projekt nowelizacji w środę trafił do pięciodniowych konsultacji publicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2021 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!