Gdzie można skorzystać z e-skierowania?

Rośnie liczba miejsc, w których pacjenci mogą zrealizować wystawione przez lekarzy e-skierowania – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, który przedstawił pierwsze statystyki po miesiącu obowiązywania nowej, elektronicznej usługi. Gdzie można skorzystać z e-skierowania? Katalog placówek jest już bardzo szeroki.

Gdzie można skorzystać z e-skierowania?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 lutego 2021

Gdzie dostanę e-skierowanie?

Według Narodowego Funduszu Zdrowia, e-skierowanie wystawia obecnie blisko ¾ placówek medycznych (74%). Nieco mniej, bo 63% deklaruje gotowość ich realizacji. Porównując to jednak ze sytuacją w styczniu, liczba podmiotów, w których można skorzystać z tego typu udogodnień, wzrosła o 20%. To daje nowe możliwości oraz wygodę dla pacjentów, którzy cały proces kierowania na leczenie są w stanie odbyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie telefon.

Z zestawienia przedstawionego przez NFZ wynika, że największy odsetek podmiotów obsługujących e-skierowania zlokalizowanych jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie taką formę deklaruje aż 84% placówek. Na kolejnych miejscach znalazło się woj. lubelskie (83%) oraz kujawsko-pomorskie (82%). Na przeciwległym biegunie statystyk znajdują się woj. śląskie, pomorskie, łódzkie oraz zachodniopomorskie, gdzie wskaźnik ten wynosi mniej niż 70%.

Kiedy e-faktury będą obowiązkowe?Kiedy e-faktury będą obowiązkowe?Martyna Kowalska

Kto wystawia e-skierowanie?

W ciągu pierwszego miesiąca działania e-skierowań, wystawiło je 76 tys. pracowników medycznych. Oprócz lekarzy są to także pielęgniarki, lekarze dentyści a nawet felczerzy. Od początku stycznia liczba osób, które wystawiają tego typu elektroniczne dokumenty wzrosła o ponad 1/3.

Jak wynika z danych NFZ, obecnie w Polsce e-skierowania najczęściej dotyczą wizyt w poradniach okulistycznej, urazowo-ortopedycznej, a także chirurgii ogólnej.

Ile e-skierowań wystawia się w Polsce?

W pierwszym miesiącu obowiązywania e-skierowań, tj. od 8 stycznia 2021 roku, medycy wystawili blisko 2,5 miliona skierowań na różnego rodzaju badania czy konsultacje. Z danych NFZ wynika, że każdego dnia w systemie generowanych jest około 150 tys. nowych dokumentów.

Średnia podwyżka emerytury o… 260 złotych. Tylko dla jednego rocznika.Średnia podwyżka emerytury o… 260 złotych. Tylko dla jednego rocznika. Martyna Kowalska

Kiedy e-skierowanie jest obowiązkowe?

Od 8 stycznia 2021 roku, elektroniczne skierowania muszą być wystawiane na świadczenia ujęte w specjalnym katalogu. Są to: (cytujemy za komunikatem NFZ)

- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,

- leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,

- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,

- badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Pozostałe świadczenia medyczne obejmujące m.in. leczenie w uzdrowisku, szpitalu psychiatrycznym, porady logopedy czy pomoc rehabilitanta są świadczone jak dotąd. W tych przypadkach obowiązują skierowania w wersji papierowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!