Średnia podwyżka emerytury o… 260 złotych. Tylko dla jednego rocznika.
Po długiej batalii o naliczenie emerytury na korzystniejszych zasadach, osoby urodzone w 1953 roku, mogą mówić o finansowym karnawale. Średnia podwyżka świadczeń w ich przypadku to 260 złotych. Do tego dochodzi wyrównanie, średnio o prawie… 11,6 tys. złotych.

- Martyna Kowalska
- /
- 9 lutego 2021
Emerytury rocznika 1953
Tysiące osób nie musiało czekać na marcową waloryzację emerytur. ZUS nareszcie przeliczył na korzystniejszych warunkach świadczenia ponad 165 tys. osób, które na mocy dziury w przepisach, zostali poszkodowani przez system, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Operacja była możliwa dzięki nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS przyjętej latem ub.r. Teraz wyższe świadczenia oraz wyrównanie trafią do tysięcy świadczeniobiorców.
Jak wyjaśnił ZUS, zmiana w przepisach — „wprowadza (…) możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych”.
Podwyżki emerytur dla rocznika 1953
ZUS przeanalizował 163,5 tys. przypadków emerytów z rocznika 1953 roku. Zdecydowana większość, bo 96% dotyczyła kobiet. Średnia podwyżka comiesięcznych świadczeń wyniesie w ich przypadku niecałe 260 złotych, zaś kwota wyrównania, za lata, w których emerytury były naliczane na mniej korzystnych zasadach ponad 11,5 tys. złotych.
Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!! Michał Górecki
Ile osób z rocznika 1953 otrzyma wyrównanie?
Z danych przytoczonych przez ZUS wynika, że wyrównanie emerytury trafi do 68,2 tysięcy osób – dla porównania to więcej niż liczba mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego (!). Łączna kwota wyrównania została obliczona na ponad 749 mln złotych.
Jak informuje ZUS — „osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r., mogły do 11 stycznia 2021 r. wystąpić o naliczenie emerytury na korzystnych zasadach – bez pomniejszania o pobrane już emerytury wcześniejsze. Natomiast osoby z rocznika 1953, które już mają przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, nie musiały składać wniosku. ZUS sam przelicza im świadczenia”.
Ponowne przeliczenie emerytur na korzystniejszych zasadach, kończy wieloletnią batalię osób urodzonych w 1953 roku, o sprawiedliwe podejście do należnych im świadczeń. Sprawa wielokrotnie pojawiała się w sejmie dwóch kadencji i oparła się również o Trybunał Konstytucyjny. Wyrok TK, zapadł jednak zbyt późno. Konieczna była nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którą przyjęto w lipcu 2020 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.