Coraz więcej pociągów z WiFi
Już ponad 500 składów oraz wagonów należących do PKP Intercity posiada bezprzewodowy internet w technologii WiFi. Coraz więcej pociągów z bezpłatnym internetem można spotkać także, podróżując z regionalnymi lub podmiejskimi przewoźnikami.
- Anna Malinowska
- /
- 10 lutego 2021
Internet w pociągach Intercity
Tylko w ciągu ostatniego roku w taborze PKP Intercity pojawiło się kolejnych 130 wagonów „uzbrojonych” w technologię WiFi. Dziś przewoźnik mówi o 509 składach i wagonach jeżdżących na trasach dalekobieżnych.Na 2021 rok, firma zapowiada dalsze zwiększanie dostępności darmowej i bezprzewodowej sieci udostępnianej pasażerom.
W jakich pociągach darmowe WiFi?
Z informacji PKP Intercity wynika, że na darmowy internet można liczyć w 19 pociągach obsługujących połączeniach EIP (czyli Pendolino), w 20 jednostkach PesaDART a także w 20 składach FLIRT3. Co więcej, w dostęp do globalnej sieci uzbrojonych jest także 450 wagonów, które należą do PKP Intercity. Na montaż routerów WiFi czeka już tylko jedno Pendolino, które obecnie jest serwisowane we Włoszech. Jak zapowiada przewoźnik, niezbędne prace zostaną w nim przeprowadzone zaraz po jego powrocie z naprawy.
W 2021 roku w taborze PKP Intercity mają pojawić się kolejne, zmodernizowane wagony w liczbie 150 sztuk. Zgodnie z zapowiedziami,również i one będą wyposażone w darmowe WiFi. Podobne inwestycje czekają także nowe Elektryczne Zespoły Trakcyjne. To oznacza, że po 2023 roku, pociągi z bezprzewodową siecią będą stanowiły 77% floty tego przewoźnika.
Komputery gamingowe mogą podrożeć… wszystko przez kryptowaluty Michał Górecki
WiFi w pociągach regionalnych
Darmowy internet nie jest tylko domeną dalekobieżnych pociągów. WiFi złapiemy także w pociągach regionalnych, szczególnie w nowych składach wyprodukowanych w minionej dekadzie. Często w wymaganiach przetargowych ogłaszanych przez urzędy marszałkowskie, które partycypowały w odświeżaniu taboru, znajdowały się punkty, wskazujące na wyposażenie ich w routery umożliwiające łączność bezprzewodową. Jadąc lokalnymi połączeniami np. w województwach małopolskim, świętokrzyskim czy śląskim możemy liczyć na WiFi.Mówimy tutaj jednak o najnowszych, kilkuletnich składach. Starsze często pozostają offline.
Brak zasięgu w pociągu
Niestety, czasem mimo dobrze działającego WiFi w pociągu,pasażerowie skarżą się o brak zasięgu telefonii komórkowej na trasach. W dużej mierze winna jest temu… fizyka. Pociąg działa dokładnie tak samo jak znana w nauce „klatka Faradaya”. Ich konstrukcja w połączeniu z metalizowanymi szybami skutecznie osłabia penetrację fal radiowych. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu Urzędu Transportu Kolejowego, prawie ¼ elektrycznych zespołów trakcyjnych posiada specjalne wzmacniacze sygnału komórkowego, które znacząco poprawiają sytuację. Jakość rozmów w pewnym sensie może poprawić obecność sygnału WiFi, pod warunkiem, że nasz telefon oraz operator umożliwiają łączność w technologii VoWiFi (Voice over WiFi)
Niestety, w wielu przypadkach, jeżeli podróżujemy pociągiem bez WiFi musimy się liczyć z problemami np. z pracą zdalną. Wiele osób, które wsiadają do pociągu z zamiarem pracy za pośrednictwem internetu, może się rozczarować. Nawet jeśli posiadają własny router z kartą sim z usługą mobilnego internetu, mogą mieć problem z zasięgiem. Nie w każdym wagonie znajdziemy także gniazdko 230V, które pozwoli nam na podładowanie baterii. Osoby często podróżujące pociągami radzą, by wsiadać do nich wyłącznie z naładowanym sprzętem i nastawić się bardziej na pracę offline. Jeśli trafi nam się jednak skład z bezprzewodowym internetem, powinniśmy potraktować to jako bonus, ale nie standard.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.