Komputery gamingowe mogą podrożeć… wszystko przez kryptowaluty

Komputery z wydajnymi kartami graficznymi dedykowane wymagającym graczom znalazły nowe zastosowanie. Chińczycy kupują je w dużych ilościach, by rozwijać swoje „koparki” kryptowalut. Problem jest już zauważalny na rynku. Dostępność sprzętu spada, a jego ceny już wkrótce mogą wzrosnąć. Wniosek jest prosty: komputery gamingowe mogą podrożeć.

Komputery gamingowe mogą podrożeć… wszystko przez kryptowaluty
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 lutego 2021

Komputery gamingowe a Ethereum

Kurs kryptowaluty Ethereum bije rekordy, a dostępność superwydajnych kart graficznych na globalnym rynku powoli, lecz systematycznie spada. Jak informuje portal Telepolis.pl, przedsiębiorczy Chińczycy tworzą koparki kryptowalut, bazując na bardzo mocnych gamingowych komputerach, które doskonale nadają się do zaawansowanych operacji obliczeniowych w sieci.

Zdaniem portalu, kryptowalutowa gorączka złota odbiła się już na dostępności wielu podzespołów komputerowych, m.in. kart graficznych opartych na układach Nvidia GeForce RTX3000 oraz AMD Radeon RX 6000. Zdarza się bowiem, że właściciele tzw. kopalń kryptowalut ściągają z rynku całe partie prosto z fabryk, płacą za nie więcej nawet o 1/3 w porównaniu z cenami na półkach sklepowych.

Kopalnie kryptowalut z gamingowych komputerów

W internecie łatwo spotkać zdjęcia półek wypełnionych lekko otwartymi i ustawionymi pionowo na kształt litery „A” komputerami podpiętymi do zasilania oraz podłączonymi do internetu. Tak wyglądają współczesne „kopalnie”, które pobudzają wyobraźnie, niemal tak samo jak poszukiwania samorodków złota w czasie gorączki, jaka ogarnęła niegdyś Amerykę.

O ile wszelkie symulacje, jeszcze nie tak dawno wskazywały, że takie działanie jest kompletnie  nieopłacalne, o tyle dziś sytuacja mogła się zmienić. Najwyraźniej kursy niektórych kryptowalut pobudzają wyobraźnię inwestorów, którzy zachęceni perspektywą zysku budują całą infrastukturę zaprzęgniętą w obliczenia pozwalające na pozyskiwanie wirtualnych pieniędzy.

Będzie monitoring karier absolwentów szkół średnichBędzie monitoring karier absolwentów szkół średnich Martyna Kowalska

Takie inwestycje wynikają z jednej strony z dobrej passy, jaką zaliczyło ostatnio Ethereum, z drugiej bazują na odważnych prognozach wskazujących na dalszy wzrost wartości tej kryptowaluty, choć jak wiemy, na tym rynku, z prognozami bardzo różnie bywa. Nie brakuje także spekulantów oraz wyrafinowanych „graczy”, którzy dla określenia „komputer gamingowy” znaleźli zupełnie nowe zastosowanie – kopalni.

Kryptowalutowy boom a ceny komputerów

Prawo popytu i podaży jest nieubłagane, jeśli ta sytuacja się utrzyma, sprzęt komputerowy w sposób naturalny zdrożeje, co będzie konsekwencją niższej dostępności oraz dłuższego czasu oczekiwania na dostawy. Jest to jednak trend niepewny. Ewentualna zmiana tendencji na rynku kryptowalut, bądź krach, mogą diametralnie zmienić tę sytuacje – na taki scenariusz niewiele jednak dzisiaj wskazuje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!