Jak zostać grzyboznawcą?

Kim jest grzyboznawca? Jakie uprawnienia posiada grzyboznawca? Czy zbierając grzyby, musisz być grzyboznawcą? 

Jak zostać grzyboznawcą?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 11 lutego 2021

Kim jest grzyboznawca?

Za grzyboznawcę uznaje się osobę, która posiada zarówno wiedzę, jak i doświadczenie pozwalające na sklasyfikowanie grzybów oraz zaliczenie ich do właściwego gatunku. Należy wiedzieć, że każdy, kto chce sprzedawać znalezione przez niego grzyby leśne, ma obowiązek uzyskania na nie tzw. atestu. Wspomniany dokument wystawiany jest przez certyfikowanego grzyboznawcę albo klasyfikatora. Należy zaznaczyć, że prowadzenie sprzedaży grzybów (świeżych lub suszonych) bez niego jest zabronione. Co ważne, obowiązkowemu badaniu podlegają również wszystkie grzyby, które są skupowane, np. przez firmy, które zajmują się ich suszeniem czy wytwarzaniem z nich różnych półproduktów.

Kto może zostać grzyboznawcą?

Grzyboznawcą może zostać osoba, która spełnia następujące warunki:

  • jest pełnoletnia, 

  • posiada (minimum) wykształcenie średnie lub średnie branżowe, 

  • ukończyła kurs specjalistyczny dla kandydatów na grzyboznawców 

  • zdała egzamin przed komisją egzaminacyjną powołaną przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego działającego z upoważnienia Głównego Inspektora Sanitarnego. 

Kurs na grzyboznawcę

W celu uzyskania uprawnień certyfikowanego grzyboznawcy należy spełnić określone warunki oraz uzyskać pozytywny wynik z egzaminu organizowanego przez specjalną komisję, która jest powoływana przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Wymogami pozwalającymi na przystąpienie do egzaminu są:

  • pełnoletniość, 

  • posiadanie minimum średniego wykształcenia, 

  • także ukończenie specjalistycznego kursu. 

Kurs obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i zajęcia praktyczne. Program kursu dla kandydatów na grzyboznawców oraz wymogi egzaminacyjne zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. 

Ile zarabia grzyboznawca?

Ciężko jednoznacznie określić zarobki grzyboznawcy. Należy pamiętać, że grzybiarz, który sprzedaje swoje zbiory, tak naprawdę zarabia jedynie w sezonie. Wielkość jego zbiorów zależy również od warunków pogodowych. Grzyboznawca może zarabiać, sprzedając grzyby we własnym zakresie lub oddając je do skupu. W obu przypadkach zarobki są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!