Jak potwierdzić zaszczepienie przeciw COVID-19?
Osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 otrzymują papierowe zaświadczenie, które może pomóc w wielu sytuacjach – np. nie zostaną one skierowane na kwarantannę. Potwierdzenie zaszczepienia można otrzymać także w wersji cyfrowej, które należy aktywować za pomocą telefonu komórkowego. Jak potwierdzić zaszczepienie przeciw COVID-19 na telefon?
- Mikołaj Frączak
- /
- 8 lutego 2021
Potwierdzenie zaszczepienia przeciw COVID-19.
Według najnowszych danych blisko 400 tysięcy Polaków jest już zaszczepionych pełną, podwójną dawką preparatu chroniącego przed zachorowaniem na COVID-19. Oprócz papierowego zaświadczenia, fakt zaszczepienia mogą oni potwierdzić przez Internetowe Konto Pacjenta oraz mieć je w telefonie, wraz ze zaktualizowaną właśnie aplikacją mObywatel.
Potwierdzenie szczepienia w mObywatel
Darmowa, promowana przez rząd aplikacja mObywatel znana jest z możliwości przechowywania wirtualnych dokumentów np. dowodu osobistego (mTożsamość), prawa jazdy czy elektronicznych recept. Teraz programiści dodali do jej możliwości także cyfrowe potwierdzenie odbycia szczepienia, poinformował sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację, Marek Zagórski.
Jak znaleźć więcej czasu dla dziecka? Obniżyć wymiar etatu! Michał Górecki
Jak wygląda elektroniczne potwierdzenie szczepienia?
Elektroniczne potwierdzenie szczepienia w aplikacji mObywatel bazuje na technologii kodów QR. W tym przypadku charakterystyczny, czarno-biały kod jest dostępny po wprowadzeniu informacji do systemu e-Zdrowie. Zrobią to pracownicy przychodni, w której poddaliśmy się szczepieniu. Wcześniej warto się upewnić, czy fakt zaszczepienia został już wprowadzony do Internetowego Konta Pacjenta.
Oprócz kodu QR, cyfrowe zaświadczenie posiada zdjęcie osoby zaszczepionej wygenerowane przez mTożsamość oraz informację o ważności kodu.
Jak zweryfikować kod w zaświadczeniu o zaszczepieniu?
Znajdujący się w mObywatelu kod QR można odczytać i tym samym zweryfikować za pośrednictwem innej aplikacji, której wydawcą jest Ministerstwo Zdrowia Zaszczepieni (Android, iOS). Jeśli przekażemy komuś kod do weryfikacji, będzie mógł on odczytać nasze imiona, pierwszą literę nazwiska, dzień i miesiąc urodzenia oraz datę ważności przesłanego kodu.
Kod QR może być przydatny na przykład przy wjeździe do Polski – od 28 grudnia 2020 r. osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19, nie muszą odbyć obowiązkowej kwarantanny.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.