Kiedy szczepienia nauczycieli?

Choć nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III ruszyła 18 stycznia, wciąż nie było wiadomo kiedy rozpoczną się szczepienia dla nauczycieli. Teraz wszystko jest jasne: program szczepień dla nauczycieli wystartuje w drugim tygodniu lutego. W pierwszej kolejności, z tej możliwości będą mogli skorzystać m.in. nauczyciele nauczania początkowego oraz pracujący w przedszkolach.

Kiedy szczepienia nauczycieli?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 lutego 2021

Którzy nauczyciele zostaną zaszczepieni jako pierwsi?

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez resort edukacji, w pierwszej grupie podlegającej szczepieniom znajdą się: nauczyciele wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela i wychowawcy, nauczyciele klas I-III w szkołach podstawowych,wychowawcy świetlic, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni z poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz kierownicza kadra pedagogiczna wspomnianych szkół.

Zapisy nauczycieli na szczepienia

Nauczyciele będą zgłaszani na szczepienia przez dyrektora szkoły. Jego obowiązkiem będzie wypełnienie w Systemie Informacji Oświatowej (SIO) prostego formularza w zakładce „Strefa Pracownika”. Znajdą się w nim nazwiska nauczycieli. Wystarczy zaznaczyć  wszystkich chętnych pracowników oraz dopisać osoby, które nie są nauczycielami  lub pedagogów niezatrudnionych w szkole (tj.instruktorów nauki zawodu). Wypełniony dokument należy wysłać elektronicznie do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest na to czas do środy, 10 lutego 2021 r.

Będzie monitoring karier absolwentów szkół średnichBędzie monitoring karier absolwentów szkół średnichMartyna Kowalska

Kiedy odbędą się szczepienia?

Wspomniany formularz przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej zostanie przekazany do właściwego dla szkoły (czyli najbliższego) szpitala węzłowego. Jego nazwa znajdzie się już w wypełnianym przez dyrekcję formularzu. Kiedy szczepionki zostaną dostarczone, do szkoły trafi informacja o terminie szczepienia nauczycieli.

Co muszą zrobić nauczyciele, by się zaszczepić?

Nauczyciel powinien zgłosić się w tej sprawie do dyrektora swojej placówki oświatowej i poinformować go o chęci zaszczepienia się. Potem pozostaje jedynie cierpliwe oczekiwanie na preparat. Sam nauczyciel nie musi w związku z tym wypełniać dodatkowych dokumentów czy formularzy. Formalności dopełni za niego dyrektor w Systemie Informacji Oświatowej.

Jak dostać kredyt studencki?Jak dostać kredyt studencki? Anna Malinowska

Nauczyciele zatrudnieni w kilku szkołach a szczepienia

Jeżeli nauczyciel pracuje jednocześnie w kilku szkołach, zgłasza swoją chęć zaszczepienia tylko w jednej, wybranej szkole.

Jaka szczepionka dla nauczycieli?

Po rekomendacjach Rady Medycznej, która działa przy premierze, nauczyciele poniżej 60 roku życia zostaną zaszczepieni preparatem AstraZeneca. Nauczyciele w wieku 60+ zostaną zaszczepieni  preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Jak informuje MEN — „Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni”.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!