Rząd luzuje obostrzenia, ale robi to „warunkowo”

Rząd pod pewnymi warunkami odmraża działalność hoteli, stoków narciarskich, kin, teatrów, kortów tenisowych czy basenów. Nadal zamknięte będą restauracje i siłownie. Krok w stronę normalności zrobimy 12 lutego, ale jak zaznacza premier, rząd może się z niego wycofać – obostrzenia w wersji light będą obowiązywały przez dwa tygodnie.

Rząd luzuje obostrzenia, ale robi to „warunkowo”
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 lutego 2021

Dlaczego częściowo zdjęto obostrzenia?

Rząd zastrzega, że powrót do normalności musi zostać zrobiony ostrożnie i powoli. W pandemicznych statystykach wciąż notujemy wiele zgonów, a sytuacja u naszych najbliższych sąsiadów nie jest najlepsza. To główny powód, dla którego gospodarka odmrażana jest z tak dużą ostrożnością i zastrzeżeniem, że w każdej chwili, zniesione ograniczenia mogą wrócić.

„Wprowadzamy nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chcemy wracać do normalności. Robimy to z dużą ostrożnością” — napisano na stornie Kancelarii Premiera.

Nowe obostrzenia od 12 lutego 2021

Nowe zasady będą obowiązywały od 12 do 26 lutego. Jak podkreśla rząd, nadal w reżimie sanitarnym i warunkowo.

Zawody, po których jest pewna praca 2021Zawody, po których jest pewna praca 2021Mikołaj Frączak

Hotele po 12 lutego 2021

W dniach 12-26.02.2021 hotele będą ponownie dostępne dla wszystkich jednak przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Maksymalnie będzie można wykorzystać 50 procent dostępnych pokoi. Nie ma jednak mowy o otwarciu hotelowych restauracji. Ewentualne posiłki mogą być serwowane jedynie do pokoi.

Instytucje kultury po 12 lutego 2021

Kina, teatry, opery oraz filharmonie mogą być ponownie otwarte, jednak podczas wydarzeń kulturalnych nie może na widowni być zajętych więcej niż połowa dostępnych miejsc siedzących. W każdym przypadku obowiązują maseczki. Nie ma mowy o konsumpcji, a zatem przed seansami nie będzie można kupić popcornu, przekąsek czy napojów.

Czy bus przerobiony na kamper zostanie opodatkowany akcyzą?Czy bus przerobiony na kamper zostanie opodatkowany akcyzą? Jan Wróblewski

Sport po 12 lutego 2021

Od 12 lutego będą mogły być otwarte baseny, jednak aquaparki nadal muszą pozostać nieczynne. Będzie możliwość uprawiania amatorskiego sportu na świeżym powietrzu. To oznacza, że otwarte będą zewnętrzne boiska, korty oraz stoki narciarskie (co z pewnością ucieszy wielu miłośników białego szaleństwa).

Mamy jednak złe informacje dla osób ćwiczących na siłowniach, które w dalszym ciągu pozostaną zamknięte.

Gastronomia po 12 lutego 2021

Niestety, rząd nie przekazał dobrych wiadomości dla właścicieli obiektów gastronomicznych, takich jak restauracje,bary, puby czy jadłodajnie. Tu nic się nie zmieni. Jedyną dopuszczalną działalnością będzie przygotowywanie i wydawanie posiłków na wynos oraz z dowozem na zamówienie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!