Ukarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówką

Prawie 90-procentowy wzrost liczby transakcji online za mandaty odnotowała Poczta Polska. To oznacza, że ukarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówką, a za swoje występki przelewają pieniądze przez internet. Wiele na to wskazuje, że płatności gotówkowe w tym zakresie przejdą do lamusa także za sprawą uruchomionego niedawno e-urzędu skarbowego

Ukarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówką
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 lutego 2021

Jak zapłacić mandat?

Jeśli nie ma możliwości uiszczenia mandatu na miejscu, a często jest taka okazja, trzeba tą sprawą zająć się później. Do wyboru mamy kilka możliwości.

Osoby dysponujące bankowością internetową, najczęściej opłacają mandaty przez internet jednak… nie jest to regułą. Wiele osób, przyzwyczaiło się już do tradycyjnej formy i na wszelki wypadek, wolą udać się w tej sprawie na pocztę. Rocznie, są to setki tysięcy ukaranych! Być może, niektórzy potrzebują pewności, że ich sprawa jest zamknięta, a okrągła pieczęć od pani za okienkiem potwierdzająca wpłatę jest najlepszym dowodem wypełnienia obowiązku ukaranego obywatela.

Pandemia a płatności elektroniczne

Jeszcze niedawno, osoby ukarane mandatem karnym, często płaciły go w tradycyjnej formie – gotówką przy pocztowym okienku. Teraz okazuje się, że w czasie pandemii koronawirusa doszło do znaczącego wzrostu transakcji online za pomocą strony https://poczta-polska.zaplacmandat.pl/. Jak informuje Poczta „w 2020 r. zarówno w placówkach pocztowych, jak i online, przyjęto blisko 600 tys. mandatów karnych do realizacji, o łącznej wartości bliskiej 600 mln zł”. Co więcej, w porównaniu z 2019 rokiem pocztowcy zanotowali prawie 90% wzrost liczby zdalnych  transakcji!

Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy?Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy? Mikołaj Frączak

Jak opłacić mandat online?

Opłacenie mandatu online jest bardzo proste. Wchodzimy na stronę  https://poczta-polska.zaplacmandat.pl/ i postępujemy zgodnie z instrukcją. Podajemy kwotę, serię i numer mandatu oraz swoje dane osobowe. System za nas wypełni pola takie jak numer rachunku czy odbiorca. W przypadku bankowości internetowej trzeba bowiem wpisać dane Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Rozwiązanie oferowane przez pocztę posiada usługę przesyłania potwierdzenia na wpisany adres e-mail. Jak informuje Poczta „Serwis umożliwia opłacenie mandatu za pomocą 30 najpopularniejszych metod płatności elektronicznych, m.in.: Blik, karty Visa lub Mastercard, mTransfer, płacę z iPKO czy za pomocą bankowości internetowej. Wysokość opłaty pobieranej przez Blue Media za korzystanie z serwisu wynosi 5 zł.”

Mandat przez e-Urząd Skarbowy

Nowym sposobem regulowania mandatów jest utworzony 1 lutego 2021 roku e-Urząd Skarbowy (e-US) O jego funkcjonalnościach, w tym o możliwości opłacania mandatów pisaliśmy w tym artykule. Dochodzi nam zatem trzecia, bardzo łatwa droga do opłacenia kar, jakie zostały na nas nałożone.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!