Kiedy zdalne nauczanie 2021? Zdalne nauczanie jesienią?

W zeszłym roku szkoły zamknięto w październiku. Czy teraz czeka nas ten sam scenariusz? Wiele osób pyta o zdalny model nauki ze względu na... oszczędności. Wielu rodziców, ale także studentów do dziś nie zakupiło podręczników i innych szkolnych akcesoriów, bo nie wiedzą, czy... będą im w ogóle potrzebne.

Kiedy zdalne nauczanie 2021? Zdalne nauczanie jesienią?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 października 2021

Rodzice, studenci, księgarnie

- Moja siostra ma córkę w szkole podstawowej i nadal czeka ze szkolnymi zakupami. Nie wiem czy kupować nowy plecak, ubrania, akcesoria, bo wciąż czeka na wiążące decyzje rządu w sprawie pracy zdalnej. Pamięta sytuację sprzed roku, kiedy szkoły zamknięto właśnie w październiku i wydatki okazały się zupełnie niepotrzebne, bo dziecko rok szkolny spędziło w domu - mówi nam Czytelniczka.

COVID-19: Kiedy mogą zamknąć szkołę? Są wytyczne ministraCOVID-19: Kiedy mogą zamknąć szkołę? Są wytyczne ministraAnna Malinowska

W rozmowie z przedstawicielem księgarni słyszymy, że obroty w porównaniu z rokiem ubiegłym spadły we wrześniu i w październiku prawie o połowę- Ludzie nie chcą kupować podręczników, ćwiczeń, zwłaszcza studenci. Być może czekają na wytyczne z ministerstwa, czy nauka będzie zdalna czy jednak stacjonarna. Przyznam, że nieco mnie dziwi to podejście bo przecież czy taka, czy taka nauka, to jednak zawsze nauka. Potrzebne są źródła, z których uczniowie czy studenci będą czerpać wiedzę. Nie chcę nawet myśleć, że przy nauce zdalnej to internet pełen fejk newsów jest podstawowym źródłem wiedzy współczesnej młodzieży i dzieci.

- Dzięki nauce zdalnej wiele kosztów odchodzi. Nie musimy wynajmować czy stancji czy akademika, materiały do nauki przesyłamy sobie w formie pdfów. Po co więc niepotrzebne koszty? Z mojego punku widzenia jest to fajne. Dlatego sam jeszcze nie kupiłem podręczników, nie szukałem stacji. Skąd mam wiedzieć, czy za chwilę znów, jak rok temu, nie okaże się, że nauka stacjonarna będzie zamknięta? Wynająłem wtedy pokój i kiedy wprowadzono naukę zdalna, nikt nie zwrócił mi kosztów wynajmu i zaliczki. Dlatego podchodzę z rezerwą do tego tematu — powiedział nam student studiów dziennych.

Zdalne nauczanie jesienią?

4,5 mln uczniów, w tym 380 tys. pierwszoklasistów, rozpoczęło we wrześniu naukę stacjonarną w 20 tysiącach polskich szkół. Pracę rozpoczęło 645 tys. nauczycieli. Wszyscy funkcjonują według wytycznych dla placówek oświatowych. Zalecenia Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego przygotowane latem mają zapewnić bezpieczniejszą i higieniczną organizację zajęć.

Na przejście na naukę zdalną trzeba być gotowym każdego dniaNa przejście na naukę zdalną trzeba być gotowym każdego dniaAnna Malinowska

Zaledwie kilka dni temu przekroczyliśmy kolejną granicę liczby zachorowań na covid-19 — dziennie tych przypadków jest powyżej 2 tys. jednak Adam Niedzielski uspokaja, że choć są wzrosty, to nie są one tak gwałtowne, jak rok temu. Czwarta fala nie jest więc tak groźna, jak początkowo przypuszczano.. 

Szkoły będą zamknięte?

Zarówno minister Niedzielski, jak i minister Czarnek nie chcą przesądzać, że tak będzie. Już kilkakrotnie szef resortu zdrowia deklarował, że szkoły na pewno nie zostaną zamknięte. Warunek jest taki, że nauczyciele, pracownicy szkół, a przede wszystkim uczniowie muszą przestrzegać pewnych zasad sanitarnych.

- W najbliższej przyszłości nie ma szans, byśmy systemowo kierowali dzieci i młodzież na naukę zdalną — zapewnił minister edukacji i nauki.

Studia 2021. Spore zmiany dla studentówStudia 2021. Spore zmiany dla studentówAnna Malinowska

O lokalnej kwarantannie czy nauce zdalnej decydują obecnie dyrektorzy placówek w porozumieniu z sanepidami. W ostatni piątek decyzję o kwarantannie podjęły 22 szkoły w skali kraju, 22 tys. szkół pracowało tradycyjnie. To oznacza, że końcówką ubiegłego tygodnia w trybie stacjonarnym pracowało 99,7% przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 97,5% szkół podstawowych i 97,3% szkół ponadpodstawowych.

Kiedy koniec pandemii?

Adam Niedzielski zaznaczał wiele razy, że pandemia skończy się wtedy, gdy będziemy w stanie oszacować, iż śmiertelność, której przyczyną jest koronawirus, stopień zakażeń i inne parametry są na poziomie grypy. Konkretny termin nie padł. Wspomina się jednak, że sam wzrost zakażeń powinien wyhamować w połowie listopada. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!