COVID-19: Kiedy mogą zamknąć szkołę? Są wytyczne ministra

Od pierwszego września zajęcia we wszystkich szkołach mają charakter stacjonarny. Może się jednak zdarzyć, że z w przypadku zagrożenia zdrowia uczniów, dyrektor szkoły może wprowadzić tryb nauczania z wykorzystaniem technik na odległość. Kiedy mogą zamknąć szkołę?

COVID-19: Kiedy mogą zamknąć szkołę? Są wytyczne ministra
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 września 2021

COVID-19 w szkole – co dalej?

Z wytycznych opublikowanych na stronach resortu edukacji wynika, że w przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów lub pracowników szkoły, konieczne jest przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego przez powiatowego inspektora sanitarnego. Celem uruchomienia takiej procedury jest ustalenie, kto jest (lub był) narażony na zakażenie koronawirusem. 

W następstwie tych ustaleń zapada kluczowa decyzja o tym, jakie należy podjąć działania, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. W takiej sytuacji każda osoba – także ta zaszczepiona – musi postępować zgodnie z poleceniami, jakie wyda państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

Matury poprawkowe 2021 – znamy wynikiMatury poprawkowe 2021 – znamy wynikiMikołaj Frączak

 

Kiedy decyzja o zdalnym nauczaniu?

Kolejne kroki należą do dyrekcji szkoły. Jeżeli rzeczywiście istnieje zagrożenie dla zdrowia uczniów, wówczas za zgodą organu prowadzącego np. powiatu, czy gminy, władze takiej placówki mogą zawiesić zajęcia na oznaczony czas i wprowadzić tryb nauczania oparty o metody i techniki kształcenia na odległość. 

Czy na nauczanie zdalne pójdą jedynie uczniowie niezaszczepieni?

Jak pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj, ministerstwo zadeklarowało, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, że nie będzie podziału na uczniów zaszczepionych oraz niezaszczepionych. Oficjalne wytyczne potwierdzają te zapowiedzi. 

Jak informuje MEiN - Zawieszenie zajęć może dotyczyć w szczególności grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Należy podkreślić, że przepisy umożliwiające przejście na nauczanie zdalne nie wprowadzają segregacji sanitarnej w związku z zaszczepieniem przeciwko COVID-19”

To oznacza, że ewentualna decyzja dyrektora szkoły o wprowadzeniu nauczania zdalnego będzie dotyczyła wszystkich w równym stopniu. Nie ma więc mowy o dzieleniu klasy na uczniów zaszczepionych, którzy będą uczyli się w szkole, oraz niezaszczepionych, którzy uczyliby się w sieci. 

Szczepienia to sprawa dobrowolna

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 przewiduje, że szczepienia przeciw tej chorobie mają charakter dobrowolny dla pracowników szkół oraz uczniów powyżej 12. roku życia. Za każdym razem ostateczna decyzja o podaniu preparatu dziecku powyżej 12. roku życia leży po stronie rodziców lub prawnych opiekunów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!