Matury poprawkowe 2021 – znamy wyniki

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) ogłosiła właśnie wyniki egzaminu maturalnego 2021 z uwzględnieniem sesji poprawkowej. Znamy już pełne statystyki tegorocznego egzaminu dojrzałości. 

Matury poprawkowe 2021 – znamy wyniki
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 września 2021

Matura 2021 w liczbach

Do pisemnej matury ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminach głównym i dodatkowym przystąpiło w 2021 roku 274.831 tegorocznych absolwentów liceów oraz techników. 

Maturę w sesji poprawkowej, która odbyła się w sierpniu, zdawało 55.275 absolwentów. Jak wyjaśnia w komunikacie MEiN „były to osoby, które w terminie głównym i/lub w terminie dodatkowym w 2021 roku przystąpiły do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej i nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu” .

Wiadomo też, że w tym gronie aż 73% osób podchodzących do poprawki stanowili tegoroczni absolwenci. Mowa o 40.305 osobach. 

Matura 2023 – szykują się spore zmianyMatura 2023 – szykują się spore zmianyMikołaj Frączak

Matura a COVID-19

Jak przypomniano w komunikacie, zgodnie z rozporządzeniem ministra odpowiedzialnego za edukację w związku z trwającą pandemią, w tym roku nie był przeprowadzany egzamin ustny zarówno z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, z wyjątkiem niektórych przypadków. W tym roku również, abiturienci nie mieli obowiązku zdawania w części pisemnej matury z jednego przedmiotu dodatkowego w wersji rozszerzonej. 

Matury 2021 – pełne statystyki

Uwzględniając pełne statystyki matur w 2021 roku, tj. w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym, wiemy już, że egzamin dojrzałości w br. zdało 226.741 osób, czyli 83% maturzystów. W przypadku liceów odsetek sukcesów wyniósł 87%, zaś w przypadku techników 75%

Wśród przedmiotów 100% zdawalności odnotowano jedynie w przypadku języków mniejszości narodowych tj. białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego. Dobrze wypadł także język polski, który zdało 95% osób (96% w liceach oraz 93% w technikach).

Najsłabiej wyglądają wyniki z matematyki. Ostatecznie tylko 84% uczniów może powiedzieć, że z powodzeniem zakończyła egzamin z królowej nauk. W liceach odsetek ten wyniósł 88%, jednak ogólnopolskie dane obniżyły wyniki maturzystów z techników, gdzie egzamin ten zdało jedynie 77% zdających.

Z języków obcych najlepiej wypadły matury z francuskiego i hiszpańskiego (po 97% zakończonych sukcesem). Znacznie gorzej wyglądają końcowe wyniki dla niemieckiego (tylko 87%), rosyjskiego (93%), angielskiego (94% egzaminów zakończonych sukcesem).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!