GUS wziął się za polskich olimpijczyków

14 medali, w tym 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Polska zajęła 17 miejsce w klasyfikacji medalowej. Co jeszcze z Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 sprawdził Główny Urząd Statystyczny?

GUS wziął się za polskich olimpijczyków
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 16 września 2021

To były wyjątkowe igrzyska

Polska reprezentacja w letnich igrzyskach olimpijskich wzięła udział po raz 22. - Ze względu na pandemię została przełożona z 2020 roku i odbywała się w zaostrzonym rygorze sanitarnym, w tym bez udziału publiczności. W Igrzyskach w Tokio wzięli udział reprezentanci 205 krajów oraz sportowcy zrzeszeni w Olimpijskiej Reprezentacji Uchodźców - przypomina GUS.

Olimpiada w liczbach

Główny Urząd Statystyczny podaje następujące ciekawostki:

  • w rywalizacji wzięło udział 210 reprezentantów Polski, w tym 110 mężczyzn i 100 kobiet, którzy walczyli w 28 sportach 
  • najliczniej reprezentowane były konkurencje lekkoatletyczne (63 sportowców) oraz wioślarstwo (20) i pływanie (17)
  • najbardziej doświadczonymi uczestnikami igrzysk w polskiej reprezentacji byli: Paweł Korzeniowski (pływanie) oraz Mikołaj Burda (wioślarstwo), dla których był to piąty udział w igrzyskach

Narodowy Spis Powszechny: infolinia będzie pracowała dłużejNarodowy Spis Powszechny: infolinia będzie pracowała dłużejMichał Górecki

  • najstarszym reprezentantem Polski na olimpiadzie był Sławomir Napłoszek (53 lat), który specjalizuje się w łucznictwie. Tokio było jego drugim występem olimpijskim, wcześniej reprezentował Polskę na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku. 
  • najmłodsza reprezentantka Polski, która wystąpiła w Tokio, to pływaczka Laura Bernat (16 lat).
  • chorążymi Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Tokio 2020 byli Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski.
  • podczas ceremonii zamknięcia polską flagę na Stadion Olimpijski wniosła srebrna i brązowa medalistka Igrzysk w Tokio, kajakarka Karolina Naja. 

 Lepsi niż w Rio

Przypomnijmy, że w klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 17. miejsce, spośród 86 krajów, które zdobyły medale.

- Był to wynik znacznie lepszy niż osiągnięty w trakcie poprzedniej olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 r., gdzie Polska zajęła 33. miejsce (11 medali, w tym 2 złote). Reprezentanci Polski rywalizowali w 133 spośród 339 konkurencji, które rozegrane zostały podczas zawodów w Tokio. Olimpijskie krążki zdobyło 26 reprezentantów, w tym aż 18 kobiet — informuje Główny Urząd Statystyczny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.