Narodowy Spis Powszechny: infolinia będzie pracowała dłużej

Główny Urząd Statystyczny wprowadza udogodnienie dla obywateli, którzy udział w Narodowym Spisie Powszechnym odkładają na ostatnią chwilę. Do końca września, infolinia spisowa będzie działała dłużej. W jakie dni oraz w jakich godzinach można spisać się przez telefon?

Narodowy Spis Powszechny: infolinia będzie pracowała dłużej
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 września 2021

Godziny pracy infolinii spisowej

Jak informuje GUS, do 30 września 2021 roku infolinia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będzie działała we wszystkie dni tygodnia, również w soboty i niedziele. Godziny pracy telefonicznego wsparcia ustalono na 8:00-20:00

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?Martyna Kowalska

Numer telefonu na infolinię spisową

Infolinia spisowa działa pod warszawskim numerem telefonu 22 279 99 99. Opłata za połączenie jest standardowa i zgodna z taryfą operatora. Tą drogą można nie tylko spełnić spisowy obowiązek, ale także dokonać weryfikacji tożsamości rachmistrza, jeśli ten zapuka do naszych dni. 

Ile trwa spis przez telefon?

Po uzyskaniu połączenia telefonicznego i weryfikacji naszych danych osobowych cała rozmowa spisowa nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Pytania są proste. Warto jednak wcześniej przygotować dane, takie jak powierzchnia mieszkania, w którym mieszkamy, by nie szukać tych informacji w trakcie rozmowy telefonicznej. 

Narodowy Spis Powszechny na ostatnią chwilę

Czasu nie pozostało zbyt wiele. Udział w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań jest możliwy jedynie do 30 września. Zignorowanie tego obowiązku, lub odmowa uczestnictwa może wiązać się z wysokimi grzywnami sięgającymi 5 tys. złotych. Jak przestrzega GUS nie warto czekać z tym do ostatniej chwili.

Jak można się spisać?

Aby wziąć udział w spisie, możemy skorzystać z kilku możliwości. Oprócz wspomnianej infolinii uruchomiona została specjalna aplikacja spisowa dostępna pod adresem https://spis.gov.pl. Tzw. samospis internetowy jest możliwy o dowolnej porze dnia i nocy. Aplikacja działa bowiem przez 24 godziny na dobę oraz siedem dni w tygodniu. 

Inną możliwością jest także spisanie się w stacjonarnych punktach spisowych, które są czynne w urzędach gmin, jednak wyłącznie w godzinach ich pracy. W wielu miejscowościach w ostatnim czasie pojawiły się także „spisobusy”, czyli mobile punkty Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Informacje na ten temat publikowane są m.in. na samorządowych stronach internetowych oraz w lokalnych mediach.

Do osób, które nie wzięły dotąd udziału spisie, może zapukać, lub zatelefonować rachmistrz spisowy. Połączenia te wykonywane są wyłącznie z dwóch numerów telefonów 22 828 88 88 oraz 22 279 99 99. 

Jak przypomina Główny Urząd Statystyczny — „Wszystkie dane uzyskiwane w badaniach statystycznych, w tym również w Spisie Powszechnym, są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Dzięki danym zebranym w spisie powszechnym możliwe będzie efektywne planowanie rozwoju Polski na poziomie centralnym i lokalnym”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!