Narodowy Spis Powszechny: Można spisać się w… ZUS-ie

Do końca spisu powszechnego pozostał niewiele ponad tydzień. Wygląda na to, że sporo osób udział w nim ma jeszcze przed sobą. GUS porozumiał się właśnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w sprawie... utworzenia w placówkach ZUS w całym kraju punktów spisowych.

Narodowy Spis Powszechny: Można spisać się w… ZUS-ie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 września 2021

Narodowy Spis Powszechny w ZUS-ie?

Powyższy śródtytuł może wyglądać jak literówka, bowiem za kwestie statystyki państwowej odpowiedzialny jest GUS. Nie ma tutaj jednak pomyłki, bo na mocy porozumienia, jakie zostało zawarte między szefami GUS i ZUS, każdy obywatel, który nie skorzystał dotąd z możliwości samospisu internetowego, infolinii lub pomocy rachmistrza, będzie mógł spełnić obowiązek ustawowy w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

ZUS wspomaga GUS w spisie

Zgodnie z zapisami porozumienia, w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju, zostaną utworzone punkty spisowe. To właśnie w nich pracownicy oraz współpracownicy GUS będą zachęcali obywateli do wzięcia udziału w spisie. Dodatkowo, informacje o trwającym do końca września Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań ma pojawić się zarówno na stronie internetowej ZUS jak i w mediach społecznościowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O obowiązkowym udziale w spisie mają przypominać także plakaty i ulotki umieszczone w salach obsługi interesantów ZUS. Pracownicy ZUS mają także wziąć udział w spotkaniach informacyjnych na temat trwającego spisu. 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – do kiedy?

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań wystartował 1 kwietnia br. Zgodnie z harmonogramem ma zakończyć się ostatniego dnia września. 

Jak poinformowano na stronie ZUS - Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy”.

Narodowy Spis Powszechny: infolinia będzie pracowała dłużejNarodowy Spis Powszechny: infolinia będzie pracowała dłużejMichał Górecki


Komu potrzebny jest spis powszechny? 

Podobne spisy prowadzone są w wielu krajach świata. W Europie najczęściej odbywają się one raz na 10 lat. W przypadku Polski ostatni spis przeprowadzony został w 2011 roku. Dane zebrane od obywateli w czasie spisu służą potem m.in. naukowcom, ekonomistom, analitykom, socjologom, a także rządowi w zakresie tworzenia programów społecznych, czy socjalnych. Wyniki badań wykorzystywane są także w takich dziedzinach jak np. planowanie przestrzenne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!