fb

Narodowy Spis Powszechny: Można spisać się w… ZUS-ie

Do końca spisu powszechnego pozostał niewiele ponad tydzień. Wygląda na to, że sporo osób udział w nim ma jeszcze przed sobą. GUS porozumiał się właśnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w sprawie... utworzenia w placówkach ZUS w całym kraju punktów spisowych.

Narodowy Spis Powszechny: Można spisać się w… ZUS-ie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 września 2021

Narodowy Spis Powszechny w ZUS-ie?

Powyższy śródtytuł może wyglądać jak literówka, bowiem za kwestie statystyki państwowej odpowiedzialny jest GUS. Nie ma tutaj jednak pomyłki, bo na mocy porozumienia, jakie zostało zawarte między szefami GUS i ZUS, każdy obywatel, który nie skorzystał dotąd z możliwości samospisu internetowego, infolinii lub pomocy rachmistrza, będzie mógł spełnić obowiązek ustawowy w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

ZUS wspomaga GUS w spisie

Zgodnie z zapisami porozumienia, w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju, zostaną utworzone punkty spisowe. To właśnie w nich pracownicy oraz współpracownicy GUS będą zachęcali obywateli do wzięcia udziału w spisie. Dodatkowo, informacje o trwającym do końca września Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań ma pojawić się zarówno na stronie internetowej ZUS jak i w mediach społecznościowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O obowiązkowym udziale w spisie mają przypominać także plakaty i ulotki umieszczone w salach obsługi interesantów ZUS. Pracownicy ZUS mają także wziąć udział w spotkaniach informacyjnych na temat trwającego spisu. 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – do kiedy?

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań wystartował 1 kwietnia br. Zgodnie z harmonogramem ma zakończyć się ostatniego dnia września. 

Jak poinformowano na stronie ZUS - Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy”.

Narodowy Spis Powszechny: infolinia będzie pracowała dłużejNarodowy Spis Powszechny: infolinia będzie pracowała dłużejMichał Górecki


Komu potrzebny jest spis powszechny? 

Podobne spisy prowadzone są w wielu krajach świata. W Europie najczęściej odbywają się one raz na 10 lat. W przypadku Polski ostatni spis przeprowadzony został w 2011 roku. Dane zebrane od obywateli w czasie spisu służą potem m.in. naukowcom, ekonomistom, analitykom, socjologom, a także rządowi w zakresie tworzenia programów społecznych, czy socjalnych. Wyniki badań wykorzystywane są także w takich dziedzinach jak np. planowanie przestrzenne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!