Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? — To pytanie wraca jak bumerang w drugiej połowie września. Maile i telefony w tej sprawie „urywają się” w spółdzielniach mieszkaniowych oraz u zarządców nieruchomości. Czy termin rozpoczęcia sezonu grzewczego jest opisany w prawie? Sprawdziliśmy. 

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 września 2021

Początek sezonu grzewczego

Jeśli zdążyłeś już zmarznąć w swoim mieszkaniu mamy na początek złą informację. Niestety początek sezonu grzewczego nie jest dokładnie określony w przepisach co do dnia. Jest masa interpretacji, które wynikają z mocno nieprecyzyjnego prawa. Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 2007 roku, sezon grzewczy to okres, którym „warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie jest to, jak widać, jasne postawienie sprawy. 

Na całe szczęście istnieje także rozporządzenie ministra infrastruktury, który nieco konkretniej wskazuje, jaka jest najniższa dopuszczalna temperatura wewnątrz budynku. I tak jest to 20 stopni Celsjusza w przypadku wszystkich pomieszczeń w mieszkaniach za wyjątkiem łazienki, gdzie minimum określono na poziomie 24 stopni Celsjusza. Niestety, nie każdy zarządca nieruchomości traktuje te wskazania jako wiążące, a rozpoczęcie sezonu grzewczego, często jest odłożone w czasie.

Wspólnota mieszkaniowa: czym się różni zarząd od zarządcy?Wspólnota mieszkaniowa: czym się różni zarząd od zarządcy?Martyna Kowalska

Kiedy kaloryfery powinny być ciepłe?

Są spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, które decyzje o włączeniu ogrzewania, poprzedzają „wyższą matematyką”. W niektórych wyjaśnieniach czy odpowiedziach kierowanych do lokatorów znajdziemy informację o tym, że sezon grzewczy rusza np. w sytuacji, w której przez trzy kolejne dni, temperatury w najchłodniejszym momencie wskazują mniej niż 10 stopni Celsjusza. Są także wytyczne, wg których ogrzewanie zostaje włączone, kiedy średniodobowa temperatura powietrza spada poniżej 15 st. Celsjusza. Inna rzecz, że istnieje kilka sposobów na obliczenie średniodobowej temperatury. Niestety nie każda jest precyzyjna, a wyniki obliczeń mogą różnić się od siebie.

Jak przyspieszyć sezon grzewczy?

Matematyka nie jest tutaj jednak kluczowa. Zdarza się, że sezon grzewczy można przyspieszyć wysyłając specjalne pismo do zarządcy. Kluczem do sukcesu jest zmobilizowanie sąsiadów do przesyłania takich informacji. Wtedy szanse na przyspieszenie sezonu grzewczego rosną. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!