Mini-wersje Centrum Nauki Kopernik w całym kraju? Znamy lokalizacje!

Czym jest Centrum Nauki Kopernik, wie większość uczniów, nie tylko ze stołecznych szkół. Podobne przedsięwzięcia, tyle że w skali „mikro” powstaną w kilkudziesięciu polskich miastach, także bardzo małych. Resort Edukacji otworzył właśnie pierwsze minicentrum nauki SOWA w Piotrkowie Trybunalskim.

Mini-wersje Centrum Nauki Kopernik w całym kraju? Znamy lokalizacje!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 września 2021

Czym jest SOWA?

Nazwa SOWA pochodzi od skrótu szerszej nazwy, wspólnej dla planowanych „Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”. Pierwsze minicentrum nauki SOWA zostało otwarte w Piotrkowie Trybunalskim (łódzkie). W tym roku, powstanie także kolejne w Raciborzu (Śląskie). Wiadomo, że w najbliższych dwóch latach podobne miejsca będą otwierane w wielu innych, także mniejszych miejscowościach na terenie całego kraju. 

Zgodnie z zapowiedziami MEiN mają być to miejsca, które będą popularyzowały naukę, pobudzały wyobraźnię oraz zachęcały uczniów do eksperymentowania. Zależy nam na tym, żeby każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, miał dostęp do zasobów nauki. Chcemy w ten sposób wyrównać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży” ‒ tłumaczy minister edukacji Przemysław Czarnek.

Darmowe materiały do nauki polskiego języka migowegoDarmowe materiały do nauki polskiego języka migowegoAnna Malinowska

Małe wersje Centrum Nauki Kopernik w całym kraju?

Jak wyjaśnia MEiN „Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA” są pilotażowym projektem, w który oprócz resortu zaangażowało się także stołeczne Centrum Nauki Kopernik. Na tym etapie budżet państwa zasili podobne przedsięwzięcia kwotą 44 mln złotych. Do 2023 roku planowana jest ogólnopolska sieć minicentrów nauki, wzorowanych na rozwiązaniach praktykowanych w Centrum Nauki Kopernik. 

SOWY będą tworzone przy już funkcjonujących instytucjach kultury, np. domach kultury, muzeach czy bibliotekach. Składać się na nie będą wystawy oraz przestrzenie do swobodnego eksperymentowania. 

SOWA – jakie atrakcje?

Projekty zakładają, że wystawy składać się będą z kilkunastu eksponatów przygotowanych przez specjalistów z Centrum Nauki Kopernik. Będą dotyczyły takich zagadnień jak np. kinetyka, optyka, biologia, geologia. Dzieci będą mogły m.in. „usypać” z piasku własny krajobraz, dzięki czemu poznają zasady tworzenia map hipsometrycznych. 

Gdzie powstaną minicentra nauki SOWA?

Ministerstwo edukacji opublikowało listę miast w których powstaną SOWY. Oprócz wsponianego Piotrkowa Trybunalskiego oraz Raciborza będą to:

Bolesławiec (Dolnośląskie), Brzesko (Małopolskie), Drohiczyn (Podlaskie), Gniezno (Wielkopolskie), Gorzów Wielkopolski (Lubuskie), Jarocin (Wielkopolskie), Jaworzno (Śląskie), Jelenia Góra (Dolnośląskie), Koniecpol (Śląskie), Konin (Wielkopolskie), Końskie (Świętokrzyskie), Łomża (Podlaskie), Malbork (Pomorskie), Nysa (Opolskie), Ostrowiec Świętokrzyski (Świętokrzyskie), Piaseczno (Mazowieckie), Pruszków (Mazowieckie), Rawicz (Wielkopolskie), Rybnik (Śląskie), Sanok (Podkarpackie), Starachowice (Świętokrzyskie), Staszów (Świętokrzyskie), Suwałki (Podlaskie), Świdwin (Zachodniopomorskie), Wadowice (Małopolskie), Wałbrzych (Dolnośląskie), Wieleń (Wielkopolskie), Witnica (Lubuskie), Wodzisław Śląski (Śląskie), Zawiercie (Śląskie). 

Czym będą Małe Centra Nauki?

Inicjatywa Sowa będzie kontynuowana. Polski Ład przewiduje budowę 70 Małych Centrów Nauki o wartości 350 mln złotych. Według pomysłodawców chodzi o wyrównanie szans edukacyjnych i wzmocnienie kapitału społecznego i naukowego w mniejszych społecznościach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!