Darmowe materiały do nauki polskiego języka migowego

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło multimedialny kurs polskiego języka migowego (PJM). Materiały dydaktyczne są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Łącznie do ich dyspozycji oddano 10 elektronicznych podręczników.

Darmowe materiały do nauki polskiego języka migowego
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 kwietnia 2021

Jak nauczyć się języka migowego?

Po nowoczesne formy edukacji oparte na multimedialnych materiałach dydaktycznych sięgnęli specjaliści od polskiego języka migowego. Kurs do nauki tego języka udostępniony na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki, został przygotowany przez zarówno słyszących jak i niesłyszących specjalistów zajmujących się surdopedagogiką, lingwistyką migową oraz nauczaniem języków obcych.

Na jakim poziomie można nauczyć się języka migowego?

Korzystając z udostępnionego kursu, można opanować PJM na poziomie odpowiadającym stopniom A1-B2 wg klasyfikacji Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Kurs został podzielony na kategorie wiekowe. W przypadku uczniów klas I-III, całość rozpoczyna się od podstaw języka migowego oraz najważniejszych zasad obowiązujących w komunikacji wizualno-przestrzennej. Wraz z kolejnymi tomami pojawiają się nowe zagadnienia oraz możliwość zweryfikowania zdobytej dotąd wiedzy.

Obecnie udostępniane są kolejne pozycje kursu adresowane do uczniów z klad IV-VIII. Co istotne w tym przypadku, rozpoczynając naukę od drugiej części, dedykowanej starszym uczniom, nie ma konieczności zapoznawania się ze wcześniejszymi częściami.

Jak wybrać dobry hotel, czyli gwiazdka gwiazdce nierównaJak wybrać dobry hotel, czyli gwiazdka gwiazdce nierówna Michał Górecki

Nauka języka migowego przez internet

Jak informuje resort edukacji, wszystkie części e-podręcznika zostały przygotowane jako osobne aplikacje multimedialne. Można z nich korzystać zarówno w domu na komputerze jak również za pomocą tablic multimedialnych używanych w klasach.

W kursie wykorzystano nagrania wyłącznie głuchych użytkowników polskiego języka migowego, czyli osoby, które nie tylko znają ten język, ale również porozumiewają się nim na co dzień w różnych, życiowych sytuacjach.

Gdzie znaleźć materiały do nauki języka migowego?

Wszystkie niezbędne materiały do nauki polskiego języka migowego w serii podręczników „Migaj z nami” dostępne są w internecie na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Należy wybrać zakładkę „Podręczniki” lub skorzystać z serwisu Epodręczniki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!