Bilety okresowe w mObywatel. Na początek jedynie w Małopolsce

Bilety okresowe w aplikacji mObywatel są już dostępne dla mieszkańców województwa małopolskiego. Jak zapowiada Kancelaria Premiera to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie takie rozwiązanie w rządowej aplikacji. Jak działa Małopolska Karta Aglomeracyjna w mObywatelu?

Bilety okresowe w mObywatel. Na początek jedynie w Małopolsce
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Bilet kolejowy w mObywatel

Oprócz wirtualnego dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy czas na kolejną funkcjonalność w popularnej rządowej aplikacji, nazywanej również cyfrowym portfelem. Jak informuje rząd z aplikacją mObywatel został właśnie zintegrowany system Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

W ten sposób zakupione bilety okresowe przez użytkowników karty MKA lub aplikacji iMKA znajdują się również w mObywatelu. To rezultat podpisanej w ubiegłym roku umowy między ministrem cyfryzacji oraz marszałkiem województwa małopolskiego.

Co z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?Co z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?Jan Wróblewski

Kolejne bilety w mObywatelu?

Wszystko wskazuje na to, że mObywatel będzie zintegrowany także z podobnymi systemami z innych regionów.

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Zagórski przyznaje, że trwają już rozmowy z kolejnymi samorządami, które wyrażają wolę integracji systemów biletów okresowych z rządową aplikacją, z której mogą korzystać nie tylko mieszkańcy danego województwa, ale również turyści, czy osoby często odwiedzające dane miasto lub region, np. w sprawach zawodowych.

Integracja usług cyfrowych w mObywatelu

Wiadomo, że małopolscy samorządowcy pracują z rządem na rzecz „kompleksowej integracji cyfrowych rozwiązań i usług”. Wszystko po to „aby były one jak najszerzej dostępne i stanowiły praktyczne ułatwienie w załatwianiu codziennych spraw dla mieszkańców Małopolski” – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

System MKA oraz aplikacja iMKA pozwalają na korzystanie z publicznego transportu zbiorowego. Mowa m.in. o komunikacji miejskiej w Krakowie i Tarnowie, kolei aglomeracyjnej, parkingach Park&Ride, a także biletach okresowych i jednorazowych.

Powstaje Krajowa Strategia Edukacji FinansowejPowstaje Krajowa Strategia Edukacji Finansowej Michał Górecki

Co to jest mObywatel?

Aplikacja mObywatel jest wirtualnym portfelem na najważniejsze dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód osobisty, dowód rejestracyjny czy legitymacja studencka. Rozwiązanie można za darmo zainstalować na każdym urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym Android lub iOS.

Obecnie z mObywatela korzysta około 2,5 mln osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!