Matura 2023 – szykują się spore zmiany
Informatory o egzaminie dojrzałości, jaki będzie obowiązywał od roku szkolnego 2022/2023 zostały opublikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To ważne informacje m.in. dla uczniów liceów i techników urodzonych w 2004 roku oraz ich nauczycieli. Jedno jest pewne – od 2023 roku szykują się spore zmiany w maturach.
- Mikołaj Frączak
- /
- 29 marca 2021
Matury 2023 – jakie zasady?
Egzamin dojrzałości od 2023 roku będzie przeprowadzony w nowej formule. Choć obowiązkowe przedmioty będą takie jak dotąd, dojdzie konieczność wyboru jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, z którego podczas egzaminu będzie trzeba zdobyć minimum 30% punktów.
Matura 2023 w technikach
Osoby posiadające dokumenty, które potwierdzają nabyte w trakcie nauki umiejętności zawodowe na poziomie technika, będą miały nowe uprawnienia. Jeśli posiadają odpowiednie dyplomy, certyfikaty lub świadectwa, nie będą musiały przystępować do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego (poz. rozszerzony) w części pisemnej.
Do matury w nowej formule od 2024 roku, będą mogły przystąpić osoby, które ukończyły szkołę branżową drugiego stopnia.
Zamknięty żłobek, przedszkole? Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczyMichał Górecki
Zmiany w maturach od 2023 roku – pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym
Arkusz egzaminacyjny na poziomie podstawowym z języka polskiego złożony będzie z trzech części. Pierwsza będzie sprawdzała umiejętność czytania ze zrozumieniem. Druga to test historycznoliteracki. Trzecią częścią będzie wypracowanie. Na wykonanie zadań maturalnych, abiturienci będą mieli 240 minut.
Matura 2023 – egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym
W przypadku matury z polskiego na poziomie rozszerzonym egzamin będzie złożony z dwóch części – testu i wypracowania. Na całość przewidziano 210 minut. Jak informuje CKE — „dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzenia znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych – tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej”.
Szkolny lockdown – kto mimo wszystko może przychodzić do szkoły?Mikołaj Frączak
Matura 2023 – egzamin ustny z języka polskiego
Ustny egzamin maturalny z języka polskiego będzie złożony z dwóch zadań, z czego jedno będzie pochodziło z jawnej puli, która zostanie ogłoszona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na dwa lata przed egzaminem.
Matura 2023 – matematyka na poziomie podstawowym
W przypadku arkuszy egzaminacyjnych z matematyki zrezygnowano z zadań, za których poprawne rozwiązanie można było dotąd otrzymać 5 lub 6 punktów. Idea jest taka, by zwiększyć liczbę zadań niżej punktowanych (np. 1 lub 2 punktów).
W 2023 roku wzrośnie także liczba zadań o charakterze otwartym. Wprowadzone zostaną także nowe typy zadań, jakie pojawiły się już w egzaminach ósmoklasistów, opierające się na odpowiedziach typu „prawda / fałsz” oraz zadania na dobieranie czy uzupełnianie luk.
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała także o wprowadzeniu zadań, które mają sprawdzić wiadomości oraz praktyczne umiejętności matematyczne.
Jaki próg dochodowy do 500 plus dla osób niesamodzielnych? Martyna Kowalska
Matura 2023 – matematyka na poziomie rozszerzonym
W przypadku zadań z matematyki na maturze na poziomie rozszerzonym przewidziano wyłącznie zadania otwarte. Nie będzie zatem zadań w formie testu i wielokrotnego wyboru odpowiedzi ABCD. Nie będzie także zadań z kodowaną odpowiedzią.
Gdzie szukać informacji o maturze 2023?
Najlepszym miejscem do sprawdzenia, jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości w 2023 roku, jest oficjalna strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Szczegółowe informatory dla przyszłych abiturientów dostępne są pod tym linkiem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.