Matura 2023 – szykują się spore zmiany

Informatory o egzaminie dojrzałości, jaki będzie obowiązywał od roku szkolnego 2022/2023 zostały opublikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To ważne informacje m.in. dla uczniów liceów i techników urodzonych w 2004 roku oraz ich nauczycieli. Jedno jest pewne – od 2023 roku szykują się spore zmiany w maturach.

Matura 2023 – szykują się spore zmiany
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 marca 2021

Matury 2023 – jakie zasady?

Egzamin dojrzałości od 2023 roku będzie przeprowadzony w nowej formule. Choć obowiązkowe przedmioty będą takie jak dotąd, dojdzie konieczność wyboru jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, z którego podczas egzaminu będzie trzeba zdobyć minimum 30% punktów.

Matura 2023 w technikach

Osoby posiadające dokumenty, które potwierdzają nabyte w trakcie nauki umiejętności zawodowe na poziomie technika, będą miały nowe uprawnienia. Jeśli posiadają odpowiednie dyplomy, certyfikaty lub świadectwa, nie będą musiały przystępować do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego (poz. rozszerzony) w części pisemnej.

Do matury w nowej formule od 2024 roku, będą mogły przystąpić osoby, które ukończyły szkołę branżową drugiego stopnia.

Zamknięty żłobek, przedszkole? Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczyZamknięty żłobek, przedszkole? Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczyMichał Górecki

Zmiany w maturach od 2023 roku – pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym

Arkusz egzaminacyjny na poziomie podstawowym z języka polskiego złożony będzie z trzech części. Pierwsza będzie sprawdzała umiejętność czytania ze zrozumieniem.  Druga to test historycznoliteracki. Trzecią częścią będzie wypracowanie. Na wykonanie zadań maturalnych, abiturienci będą mieli 240 minut.

Matura 2023 – egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

W przypadku matury z polskiego na poziomie rozszerzonym egzamin będzie złożony z dwóch części – testu i wypracowania. Na całość przewidziano 210 minut. Jak informuje CKE — „dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzenia znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych – tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej”.

Szkolny lockdown – kto mimo wszystko może przychodzić do szkoły?Szkolny lockdown – kto mimo wszystko może przychodzić do szkoły?Mikołaj Frączak

Matura 2023 – egzamin ustny z języka polskiego

Ustny egzamin maturalny z języka polskiego będzie złożony z dwóch zadań, z czego jedno będzie pochodziło z jawnej puli, która zostanie ogłoszona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na dwa lata przed egzaminem.

Matura 2023 – matematyka na poziomie podstawowym

W przypadku arkuszy egzaminacyjnych z matematyki zrezygnowano z zadań, za których poprawne rozwiązanie można było dotąd otrzymać 5 lub 6 punktów. Idea jest taka, by zwiększyć liczbę zadań niżej punktowanych (np. 1 lub 2 punktów).

W 2023 roku wzrośnie także liczba zadań o charakterze otwartym. Wprowadzone zostaną także nowe typy zadań, jakie pojawiły się już w egzaminach ósmoklasistów, opierające się na odpowiedziach typu „prawda / fałsz” oraz zadania na dobieranie czy uzupełnianie luk.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała także o wprowadzeniu zadań, które mają sprawdzić wiadomości oraz praktyczne umiejętności matematyczne.

Jaki próg dochodowy do 500 plus dla osób niesamodzielnych?Jaki próg dochodowy do 500 plus dla osób niesamodzielnych? Martyna Kowalska

Matura 2023 – matematyka na poziomie rozszerzonym

W przypadku zadań z matematyki na maturze na poziomie rozszerzonym przewidziano wyłącznie zadania otwarte. Nie będzie zatem zadań w formie testu i wielokrotnego wyboru odpowiedzi ABCD. Nie będzie także zadań z kodowaną odpowiedzią.

Gdzie szukać informacji o maturze 2023?

Najlepszym miejscem do sprawdzenia, jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości w 2023 roku, jest oficjalna strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Szczegółowe informatory dla przyszłych abiturientów dostępne są pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!