Zamknięty żłobek, przedszkole? Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Zamknięty żłobek, przedszkole? Co robić? Przynajmniej do 11 kwietnia rząd wydłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy o dwa tygodnie tj. do 11 kwietnia – poinformowało ministerstwo rodziny i polityki społecznej. Pomoc może okazać się niezbędna dla rodziców, którzy muszą zająć się dzieckiem i zrobić sobie przymusową przerwę w pracy.

Zamknięty żłobek, przedszkole?  Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 marca 2021

Do kiedy obowiązuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z najnowszą informacją resortu rodziny, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony co najmniej do 11 kwietnia 2021 roku. Jak dotąd wsparcie jest przedłużane co jakiś czas w związku z kolejnymi obostrzeniami, które również dotykają rodziców przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. W tym ostatnim przypadku limit wieku, do jakiego obowiązuje pomoc, tak naprawdę ogranicza ją jedynie do rodziców pierwszaków. W przypadku dzieci, które ukończyły już ósmy rok życia, w myśl przepisów pomoc się nie należy.

Jakie obostrzenia na Wielkanoc? Są nowe regulacjeJakie obostrzenia na Wielkanoc? Są nowe regulacjeMikołaj Frączak

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku przedszkolaków

Rodzice dzieci, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola są bez wyjątku objęci pomocą. Nieco inaczej wygląda jednak sprawa w przypadku rodziców pracujących na pierwszym froncie walki z pandemią, czyli medyków, pielęgniarek, ratowników, strażaków czy policjantów. Dzieci osób z wymienionych grup, mogą nadal liczyć na opiekę w żłobkach i przedszkolach – wówczas dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie wchodził w grę.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, w przypadku, gdy żłobek lub przedszkole zostaną zamknięte z powodu COVID-19 (a z taką sytuacją mamy do czynienia), rodzice mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla uczniów szkół podstawowych

Tu niestety wchodzi nam wspomniane ograniczenie wiekowe. Rozporządzenie przyznaje dodatkowy zasiłek opiekuńczy jedynie rodzicom dzieci, które nie ukończyły jeszcze ósmego roku życia. W przypadku starszych dzieci, które nie są w stanie pozostać same w domu i uczestniczyć w zajęciach zdalnych samodzielnie, nie ma możliwości skorzystania z tego rozwiązania.

Czy wolno jeździć rowerem po chodniku?Czy wolno jeździć rowerem po chodniku? Michał Górecki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, limity wiekowe nie są aż tak rygorystyczne, jak w przedstawionym wcześniej przypadku. Rządowe rozporządzenie przedłużające dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 11 kwietnia zakłada, że z tej formy wsparcia będą mogli korzystać ubezpieczeni rodzice niepełnosprawnych dzieci do 16 roku życia.

W przypadku, gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, limit ten wynosi 18 lat. Z kolei w przypadku ubezpieczonych rodziców bądź prawnych opiekunów dzieci, wobec których orzeczono potrzebę kształcenia specjalnego, górna granica wieku dla tej formy wsparcia wynosi 24 lata.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!